Emiraty Arabskie ruszają z misją na Marsa

Emiraty Arabskie ruszają z misją na Marsa14.05.2015 15:09
Emiraty Arabskie ruszają z misją na Marsa
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Agencja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich planuje umieścić na orbicie Marsa własnego satelitę, którego zadaniem będzie badanie marsjańskiej atmosfery. Agencja, która ma ambicje stać się jednym z ważniejszych ośrodków naukowych tego typu na świecie, chce w ten sposób nie tylko przyczynić się do powiększenia naszej wiedzy na temat Marsa i jego atmosfery, ale też stymulować zainteresowanie młodych Arabów karierą naukową oraz uczcić pięćdziesięciolecie powstania ZEA

Misja sondy o nazwie al-Amal (Nadzieja) ma rozpocząć się już za pięć lat, by rok później dotrzeć na orbitę Czerwonej Planety. Ważąca półtorej tony sonda według zapowiedzi zostanie w całości zbudowana siłami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a jej misja na orbicie może potrwać nawet cztery lata. W jej trakcie, po raz pierwszy w historii badań Marsa, planowane są szczegółowe studia nad wpływem topografii na zachowanie marsjańskiej atmosfery.

- Agencja Kosmiczna ZEA bardzo dobitnie dała do zrozumienia, że jej celem nie jest tylko misja będąca demonstracją technologii - ocenia Bruce Jakosky, szef misji sondy MAVEN, która również zajmuje się badaniem marsjańskiej atmosfery. - Chcą dołożyć swoją cegiełkę do światowych badań zmierzających do zrozumienia Marsa.

Jeśli misja al-Amal dojdzie do skutku, Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączą do niewielkiego grona państw, którym udało się umieścić satelitę na orbicie Marsa. Dotychczas dokonały tego jedynie USA, Rosja (ZSRR), ESA oraz Indie.

Meizu M1 Note - potężny, tani smartfon. Zobacz nasz test!

Polecamy na stronach Giznet.pl: Facebook wchodzi w buty wydawcy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)