Trwa ładowanie...
d3lnh49

Elon Musk: Starhopper SpaceX wystartuje już w przyszłym tygodniu

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX ogłosił za pośrednictwem Twittera, że kolejne testy wahadłowca Starhopper odbędą się już w przyszłym tygodniu. Po raz pierwszy pojazd zostanie wyniesiony na ponad 20 metrów na ziemię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starhopper wystartuje już w przyszłym tygodniu
Starhopper wystartuje już w przyszłym tygodniu (Materiały prasowe)
d3lnh49

Starhopper to bardzo uproszczona wersja statku Starship, który w przyszłości umożliwi nam podróż na Księżyc i Marsa. Przez ostatnie miesiące inżynierowie i technicy SpaceX pracowali, by przygotować Starhopper do lotu. Co ważniejsze, przez ten czas trwały również pracę nad silnikiem nowej generacji, który będzie w stanie bezpiecznie unieść wahadłowiec. Zarówno w przypadku wahadłowca, jak i silnika SpaceX zastosowało pionierskie rozwiązania, stąd ryzyko niepowodzenia jest dosyć wysokie.

O planowanych testach Musk na swoim profilu na Twitterze pisał już wcześniej. Tym razem jednak dyrektor generalny SpaceX podał dokładną datę – 16 lipca 2019.

d3lnh49

Zobacz także: Lot nad Marsem. Niesamowite wideo

Starhopper pierwsze próby startu

Pierwsze próby uniesienia Starhoppera miały miejsce jeszcze w kwietniu tego roku. Udało się wtedy zawisnąć kilka metrów nad ziemią. Jednak kolejne próby wymagały wprowadzenia usprawnień do silników Raptor, którymi napędzany jest Starhopper. Udało się to naukowcom dopiero po ponad trzech miesiącach.

d3lnh49

Starhopper będzie testował również poziome i pionowe systemy lądowania, a zebrane dane pozwolą na przyspieszenie prac nad Starship. Starhopper to jedynie uproszczona, mniejsza wersja Starship. Jednak Elon Musk ma nadzieję, że właściwy statek będzie gotowy do lotów bezzałogowych jeszcze w 2022 roku.

Pierwszy załogowy lot na Księżyc miałby się odbyć do 2023 roku, a na Marsa – do 2024 roku. Dzięki temu udałoby się zbudować pierwszą bazę na Czerwonej Planecie do 2028 roku.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3lnh49

d3lnh49
d3lnh49