Trwa ładowanie...
dkouxhf

Elon Musk: gdy ludzie zaczną tracić pracę na rzecz maszyn, wszyscy będą na zasiłku

W przyszłości to maszyny będą wykonywać większość zawodów, a ludzie będą mieli więcej czasu na przyjemności i inne rzeczy – uważa Elon Musk. Biznesmen i wizjoner, szef SpaceX i Tesli twierdzi, że prędzej czy później doczekamy się gwarantowanego dochodu, który otrzyma każdy, niezależnie od tego, czy pracuje czy nie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elon Musk
Elon Musk (Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)
dkouxhf

W rozmowie ze stacją CNBC Musk powiedział, że gdy coraz więcej ludzi zacznie tracić miejsca pracy na rzecz maszyn i komputerów, to rządy krajów będą musiały wypłacać swoim obywatelom podstawowe wynagrodzenie. Według Elona Muska nie ma tak naprawdę innych możliwości. Jest całkiem spora szansa, że w końcu doczekamy się gwarantowanego dochodu albo czegoś w tym stylu, w związku z automatyzacją – powiedział Musk.

Pomysł gwarantowanego dochodu, który zapewniałby podstawowe potrzeby, coraz częściej pojawia się w dyskusjach. W Szwajcarii został on nawet poddany głosowaniu w referendum w czerwcu tego roku. Zgodnie z tym pomysłem, wszyscy Szwajcarzy mieliby dostawać ponad 2 500 franków szwajcarskich (czyli ponad 10 tysięcy złotych) miesięcznie. Koncepcja została odrzucona, ale była szeroko komentowana także w Polsce.

_Jeśli ludzie będą mieli więcej czasu, będą mogli zająć się bardziej skomplikowanymi i interesującymi rzeczami _– uważa Elon Musk. Przedsiębiorca twierdzi, że w trakcie, gdy jedne zawody będą znikać, będą pojawiać się nowe, jednak większość ludzi prawdopodobnie zostanie bez pracy.

dkouxhf

Podziel się opinią

Share
dkouxhf
dkouxhf
Więcej tematów