Elephant - rewolucyjny system alarmowy z Polski?

Strona głównaElephant - rewolucyjny system alarmowy z Polski?
28.10.2015 15:56
Elephant - rewolucyjny system alarmowy z Polski?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Elephant, zwycięzca konkursu Business Mixer dla najlepszych startupów, już w listopadzie pojawi się na jednej z największych platform crowdfundingowych na świecie - Kickstarter.com. Polacy przygotowują się właśnie do podboju Doliny Krzemowej oraz do walki o fundusze na produkcję urządzenia Elephant Door, które ma szansę zmienić światowy rynek systemów zabezpieczeń.

Elephant Door to odpowiedź na problem, który może dotyczyć każdego z nas - tylko w Polsce aż 1. mln mieszkań jest niezabezpieczonych przed ryzykiem włamania. – Produkty obecnie dostępne na rynku są drogie, a ich montaż nierzadko wiąże się z koniecznością montażu kłopotliwej w instalacji i drogiej centrali sterującej. Mając na uwadze obecnie dostępne na rynku systemy alarmowe, autorzy Elephanta postanowili stworzyć przyjazny produkt łączący innowacyjność z prostotą i funkcjonalnością.

Nowe technologie w małym, kompaktowym urządzeniu

Elephant Door to owoc prac prowadzonych przez osoby ze środowiska naukowego oraz biznesowego, m. in. agencję strategiczną K&Y, przedstawicieli Politechniki Poznańskiej, dewelopera Twoje M, a także niezależnych ekspertów z branży systemów bezpieczeństwa. v

288766597047597203
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Dzięki temu stworzono inteligentny system alarmowy, który jest odzwierciedleniem nowego sposobu myślenia o człowieku, jego potrzebach i obawach. Elephant Door łączy innowacyjną technologię stosowaną dotychczas w najbardziej zaawansowanych systemach zabezpieczeń, m. in. w bankach czy muzeach, z prostotą obsługi i przystępnością, a dzięki uniwersalnemu mocowaniu, montaż systemu alarmowego zajmuje zaledwie kilka minut.

- Nasz produkt posiada czujniki pracujące w trzech różnych domenach. Sygnały są analizowane w czasie rzeczywistym, a dzięki zastosowaniu elementów inteligencji maszynowej, m. in. sztucznych sieci neuronowych, rozróżnia próby włamania od wtargnięcia - wyjaśnia mgr inż. Bogdan Fabiański z Politechniki Poznańskiej, członek zespołu odpowiedzialnego za stworzenie Elephant Door™. –. Stosunkowo złożony system sensorów w połączeniu z intuicyjnym interfejsem, pozwala na skuteczne zabezpieczenie domu, a jednocześnie sprawia, że urządzenie jest proste w obsłudze – dodaje.

System bazuje obecnie na trzech rodzajach czujników. Pierwszym z nich jest akcelerometr, który pozwala na detekcję zmiany przyspieszenia. W praktyce wychwytuje drgania z powierzchni drzwi i przesyła do dalszej analizy. Dzięki temu pozwala wychwycić próby włamania.

Drugi z nich to żyroskop, który na bazie akcelerometrów określa zmianę położenia względem pola grawitacyjnego Ziemi. Wychwytuje ruch drzwi, nawet jeżeli zostaną uchylone tylko na kilka milimetrów.

Trzecim elementem jest czuły mikrofon, który analizuje natężenie dźwięku, jego charakteru oraz odniesienie do źródła. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić rodzaj zdarzenia i zminimalizować ilość fałszywych alarmów. Kiedy urządzenie jest włączone, wszystkie czujniki pracują jednocześnie. To pozwala z dużą precyzją wykrywać zagrożenia. Obecnie rozwijane są algorytmy na bazie sieci neuronowych, które pozwolą na jeszcze dokładniejszą klasyfikację zdarzeń.

Podczas włamania lub próby włamania, urządzenie wysyła użytkownikom powiadomienia na telefon oraz uruchamia syrenę alarmową. Połączenie Elephant Door i smartfona zapewnia dedykowana aplikacja mobilna, którą będzie można pobrać z App Store lub Google Play.

Zespół Elephant już 1. listopada rozpocznie przygodę na Kickstarter.com, walcząc o uwagę fanów nowych technologii oraz specjalistów z branży, którzy wspierają nowatorskie projekty. Jeśli zbiórka funduszy zakończy się sukcesem, inteligentny system alarmowy stworzony przez Polaków, ma szansę zagościć w domach na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)