Trwa ładowanie...
d42jiga

Elektrownia jądrowa w Polsce. Amerykanie chcą uczestniczyć w polskim programie jądrowym

Do 2040 roku w Polsce ma powstać sześć reaktorów jądrowych. Niewykluczone, że ich budową zajmą się Amerykanie. Pierwsi chętni już się zgłaszają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska planuje budowę nowych elektrowni
Polska planuje budowę nowych elektrowni (flickr.com)
d42jiga

W trakcie trwającego w Warszawie Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego Theodore Garrish, z departamentu energii USA, zapewnił, że amerykańskie firmy mogą pomóc w budowie elektrowni jądrowej.

- Przy wsparciu naszych firm możemy Polsce pomóc w budowaniu potencjału. Potencjału potrzebnego, by ten projekt zrealizować. Przynosimy też doświadczenie regulacyjne, w sprawie tego jak to zrobić tak wydajnie i bezpiecznie jak to możliwe - powiedział Garrish, cytowany przez PAP.

- Kwestia sfinansowania projektu jądrowego rozstrzygnie się w ciągu kilku miesięcy - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

d42jiga

Pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony w 2023 roku. Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW.

Wiceprezes amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company David Durham stwierdził z kolei, że budowa reaktorów w Polsce to "dobry biznes". Nie obawia się ryzyka i nie wykluczył udziału firmy w polskim programie jądrowym.

d42jiga

Podziel się opinią

Share

d42jiga

d42jiga
Więcej tematów