Ekstremalne dziury w ziemi - ludzie budują nie tylko wzwyż

Ekstremalne dziury w ziemi - ludzie budują nie tylko wzwyż

Ekstremalne dziury w ziemi - ludzie budują nie tylko wzwyż
Źródło zdjęć: © Wikimedia / PAP
04.12.2015 16:14, aktualizacja: 29.12.2016 08:23

Wszyscy zachwycamy się strzelistymi budynkami, najwyższymi wieżowcami na świecie, masztami telekomunikacyjnymi, wieżami widokowymi, ale zapominamy o tym, że budujemy także... w dół. Czy wiecie dlaczego latające nad kopalniami helikoptery kończą swój lot na zboczach? Ile wynosił najgłębszy odwiert i co przy okazji odkryto? Gdzie na świecie znajduje się dziura, w której od 44 lat płonie ogień? Zapraszamy do naszej galerii.

Wszyscy zachwycamy się strzelistymi budynkami, najwyższymi wieżowcami na świecie, masztami telekomunikacyjnymi, wieżami widokowymi, jednak zapominamy o tym, że budujemy także... w dół. Czy wiecie dlaczego latające nad kopalniami helikoptery kończą swój lot na zboczach? Ile wynosił najgłębszy odwiert i co przy okazji odkryto? Gdzie na świecie znajduje się dziura, w której od 44 lat płonie ogień? Zapraszamy do naszej galerii.

SŁK-WP / crazynauka/ Wikimedia / MAGAZYN GW

1 / 5

Kopalnia diamentów Mirny - Rosja

Obraz
© PAP / DPA - DB Alrosa

Jedna z najgłębszych dziur, jakie kiedykolwiek zostały wydrążone przez człowieka w ziemi "działa" trochę jak trójkąt bermudzki. Syberyjska kopalnia Mirny jest tak wielka, że tworzą się w niej prądy powietrzne, które... są w stanie zasysać helikoptery. Zainicjowana przez Stalina budowa obiektu zakończyła się w 1957 roku.. Dyktator polecił zbadanie możliwości wydobycia szlachetnych kamieni, ze względu na powojenne komplikacje (ZSRR blokowano dostęp do kupna diamentów w celach przemysłowych). W latach świetności obiektu wydobywano nawet 2 miliony karatów rocznie! Kopalnia diamentów została zamknięta w 2004 roku, ale nie z powodu wyczerpania złóż. Zrezygnowano z odkrywkowej metody wydobycia - w pobliżu znajdują się tunele wydrążone na głębokości ponad kilometra. W roku 2011 obiekt został całkowicie zamknięty.

Największy diament, jaki wydobyto wk opalni (miało to miejsce w roku 1980) ważył aż 68 gramów (342,5 karata). Taki obiekt, to idealne miejsce na muzeum czy inną formę atrakcji turystycznej, ale włodarzom przez myśl nie przechodzi wpuszczanie osób postronnych na teren obiektu. Co więcej, postronni nie mogą wjechać nawet do samego miasta Mirny i to pomimo zamknięcia kopalni. Aby się tam dostać, należy posiadać specjalną przepustkę albo zaproszenie od rosyjskiego producenta diamentów Ałrosa. Ruch śmigłowy także jest zakazany, ale jedynie ze względów bezpieczeństwa. Tworzone w studni wiry powietrzne spowodowały kilka katastrof.

Głębokość: 525 metrów
Średnica: 1,20 km

2 / 5

"Brama Piekieł" w Darweze - Turkmenistan

Obraz
© Wikimedia

Największe czy najbardziej imponujące dziury na świecie to nie tylko kopalnie. Z Rosji wybieramy się do Turkmenistanu, leżącego przy południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego. W centralnej części państwa, na pustyni Kara-kum, znajduje się malutka, licząca ok. 320 mieszkańców wioska Derweze (Derweza). Okolica jest bardzo bogata w złoża gazu ziemnego. W 1971 roku, podczas wykonywania odwiertów, uszkodzono grunt zbyt blisko tzw. kieszeni gazowej. W związku z tym, utworzyło się spore zapadlisko o głębokości 20 m i średnicy ok. 70 m. Z dziury zaczął wydobywał się gaz. Aby zapobiec jego nadmiernemu przedostaniu się do atmosfery zdecydowano o jego wypaleniu. Po podpaleniu złóż okazało się jednak, że ogień nie płonął - jak zakładano - zaledwie kilka dni. Tak zwana "Brama Piekieł" płonie do dzisiaj - 44 lata po wznieceniu ognia.

3 / 5

Kopalnia miedzi Bingham - USA

Obraz
© Wikimedia // NASA Earth Observatory image by Jesse Allen and Robert Simmon

W amerykańskim stanie Utah znajduje się dziura, której głębokość sięga aż 1200 metrów, a średnica wynosi 4 km. W przypadku tego obiektu także obowiązuje całkowity zakaz lotów helikopterami, jednak w przeciwieństwie do rosyjskiej dziury w Mirnym, Bingham wciąż jest eksploatowana (od 1906 roku). W roku 2013 doszło w niej do największego niewulkanicznego osuwiska w historii Ameryki Północnej. Niemal 70 milionów metrów sześciennych błota i skał zsunęło się w dół studni, co przedstawia zdjęcie powyżej. Incydent nie spowodował jednak większych strat. Zdawano sobie sprawę z zagrożenia, jakie panuje wewnątrz studni, w związku z czym zainwestowano w szereg rozwiązań elektronicznych mających na celu stałe monitorowanie stanu podłoża, ścian i masy. Ostrzeżenie o możliwym osuwisku zostało odpowiednio wcześniej przesłane, w związku z czym wstrzymano prace na dzień wcześniej. W tym samym roku kolejne osuwisko wywołało ewakuację 100 pracowników.

4 / 5

SG-3, Supergłęboki Odwiert Kolski - jeden z najgłębszych odwiertów na świecie

Obraz
© Wikimedia

Twórcą odwiertu są Rosjanie. Jego głębokość to 12 262 metry (chciano dowiercić się do 15 000 metrów). Przez dwie dekady był to najdłuższy odwiert, a obecnie zajmuje trzecią pozycję tuż po wywierconym w 2008 Al Shaheen Oil Well w Katarze (12 289 m) i ukończonym w 2011 Sachalin-I Odoptu OP-11 (12 345 m). W 1970 roku Rosjanie rozpoczęli wiercenie trwające łącznie aż 22 lata! Przy okazji dowiercenia się do skał pochodzących z okresu archaiku (2,5 miliardy lat temu) odkryto, że na wskazanej przez badania sejsmiczne granicy granitu i bazaltu (na głębokości 7,5 km)... nie ma bazaltu. Odkryto także wodę, która penetruje skały, ale nigdy nie wypływa na powierzchnię. W 1983 roku osiągnięto głębokość 12 km. Podczas prac odkryto także, że temperatury w głębi ziemi są znacznie wyższe niż zakładano. Badania w końcu przerwano i dziesięć lat temu ośrodek został całkowicie zamknięty, a jego pozostałości popadły w ruinę.

5 / 5

Trubka Udacznaja - Rosja

Obraz
© Wikimedia

Także w Rosji znajduje się kolejna, jedna z największych dziur wykopanych w ziemi przez człowieka. Położone 20 km na północ od kręgu polarnego złoże diamentów zostało odkryte w 1955 roku. Kopalnia została otwarta w 1982 roku. Jej średnica waha się między 1200 a 1600 metrów, a głębokość studni wynosi ponad 600 metrów. Oznacza to, że gdyby ustawić na dnie dwa gmachy Pałacu Kultury i Nauki, jeden na drugim, czubek nawet nie wystawałby ponad studnię. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kopalni w Mirnym oraz kopalni Bingham, także nad Udacznają obowiązuje kompletny zakaz lotów helikopterami.

Złoża nie zostały jeszcze wyczerpane i planuje się kontynuowanie wydobycia specjalnymi tunelami. Ciekawostką są słowa cytowanego przez magazyn GW Anatolija Mietrofanowicza, pracownika kopalni - Diamentu w życiu nie widziałem. Czasem nocą błyśnie w reflektorach, ot i tyle. Tutaj, bracie, obowiązuje taka zasada: jak przypadkiem znajdziesz diament, to się odwróć i udawaj, że nie widziałeś. Kiedyś znajomy znalazł koło koparki kamuszek i odniósł naczelnikowi zmiany. Zaczęły się wezwania, przesłuchania, protokoły: gdzie znalazł, o której godzinie, kto przy tym był? Czy nie było drugiego diamentu? Dwa miesiące nie dawali mu spokoju - opowiadał Mietrofanowicz.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)