Eksperci ostrzegają: zapasy adresów IPv4 mogą się wyczerpać w 2010 roku

Eksperci ostrzegają: zapasy adresów IPv4 mogą się wyczerpać w 2010 roku

Eksperci ostrzegają: zapasy adresów IPv4 mogą się wyczerpać w 2010 roku
Źródło zdjęć: © bing.com
09.10.2009 15:23, aktualizacja: 09.10.2009 15:33

Pozostało jeszcze tylko 26 wielkich bloków adresowych (a więc około 400 milionów adresów), które agencja Internet Assigned Numbers Authority (IANA) może przydzielić regionalnym administratorom numerów IP (Regional Internet Registry, RIR). Według najnowszych obliczeń ostatnie adresy IPv4 zostałyby przydzielone na początku 2013 roku.Zapasy adresów mogą się jednak wyczerpać także w ciągu jednego roku – ostrzega Geoff Huston, szef działu naukowego azjatycko-pacyficznej administracji adresów APNIC, który wystąpił podczas 59. spotkania europejskiej agencji Réseaux IP Européens (RIPE) w Lizbonie.

Obraz
© (fot. AFP)

Jeżeli dwie albo trzy duże firmy zapukają do drzwi administratorów adresów i zgłoszą odpowiednie zapotrzebowanie, to ostatnie bloki adresowe mogą zniknąć znacznie szybciej. Dokładny termin wyczerpania zasobów adresów IPv4 jest wyjątkowo trudno przewidzieć również z tego powodu, że należy się liczyć ze zwiększeniem liczby wniosków o wydanie bloków. Pomimo całej niepewności co do pozostałych jeszcze numerów IPv4 odsetek nowych, dłuższych adresów IPv6 w globalnej przestrzeni adresowej w 200. roku utrzymywał się na poziomie poniżej jednego procenta.

Huston apeluje o interwencję ze strony władz państwowych. Same reguły rynkowe najwyraźniej nie wystarczą, aby dokonać skoku do IPv6. firmy nie są gotowe na poczynienie odpowiednich inwestycji. W razie niepowodzenia systemu rynkowego niezbędne będzie działanie ze strony państwa. "Można stosować metodę kija i marchewki, stawiać na ludzki strach albo na zwykłą chciwość" – mówi Huston. Jego zdaniem należy raczej wykorzystywać chciwość i preferencyjnie traktować w regulacjach podatkowych sprzęt i routery zdolne do obsługi IPv6 u klientów końcowych. Podobnego zdania byli pół roku temu uczestnicy zorganizowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konferencji na temat wdrażania IPv6 w Polsce.

Więcej dla upowszechnienia protokołu IPv6 chce także zrobić obradujący obecnie w Genewie Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU), który ma ambicję stać się szóstym ośrodkiem administracji adresami IP w skali globalnej. Plany ITU i propozycje, aby każdy kraj otrzymał własne zasoby adresowe regionalni rejestratorzy (RIR) przyjmują jednak nieufnie. W wyniku rozczłonkowania przestrzeni adresowej mogą się pojawić problemy w funkcjonowaniu routingu – ostrzegają rejestratorzy.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (174)