Ekscentryczne zachcianki China Mobile

Ekscentryczne zachcianki China Mobile
Źródło zdjęć: © IDG

26.09.2008 17:19, aktual.: 26.09.2008 20:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

China Mobile przygotowuje się do wprowadzenia na telefony Apple iPhone 3G. Największy na świecie operator komórkowy (po ostatniej fuzji prawie 700 mln abonentów) zażyczył sobie specjalnej, okrojonej wersji telefonu. Jakie funkcje w Apple iPhone 3G będą zbędne na chińskim rynku?

Jak się okazuje cięcie będzie dość drastyczne - telefon ma nie obsługiwać sieci 3G i mieć wyłączone… WiFi. O ile pierwszą kwestię - rezygnacji z WCDMA - tłumaczy fakt, że Chiny rozwijają własny standard sieci trzeciej generacji określany jako TD-SCDMA, o tyle fakt usunięcia obsługi sieci WLAN nie wydaje się być dobrym posunięciem. Apple póki co nie planuje edycji telefonu ze wsparciem dla TD-SCDMA.

W 2007 roku 20% telefonów sprzedanych w Chinach kosztowało ponad 533 dolary. Biorąc pod uwagę konkurencję i analizę rynku, szacuje się, że w Chinach znajdzie się około 28 mln przyszłych klientów telefonów Apple’a. Już na początku tego roku w China Mobile funkcjonowało ponad 400 tys. telefonów Apple’a pierwszej generacji, sprowadzonych do kraju poza oficjalną drogą dystrybucji.

Warto dodać, że rynek Chin w przypadku smartfonów ma inne grupy docelowe niż ma to miejsce w Europie. Największy udział mają tu użytkownicy oczekujący od telefonu multimediów (odtwarzacz muzyczny, mobilne wideo, telewizja internetowa) oraz mobilnego dostępu do aplikacji webowych (takich jak e-książki, gry i komunikatory internetowe)
. Zastosowania rozrywkowe smartfonów wiodą w Chinach prym nad zastosowaniami typowo biznesowymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)