Trwa ładowanie...
dy1fudy

Dziwaczna, żyjąca pod ziemią roślina. Nie widziano jej od ponad 150 lat

Uznawaną za wymarłą roślinę, Thismia neptunis nie była zaobserwowana przez 151 lat. Tak było do stycznia zeszłego roku, kiedy biolodzy z czeskiego instytutu Crop Research. Teraz opublikowano wyniki ich obserwacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podziemna roślina nie przypomina żyjących na powierzchni gatunków
Podziemna roślina nie przypomina żyjących na powierzchni gatunków (Sochor et al. 2018)
dy1fudy

Roślinę po raz pierwszy zaobserwował włoski botanik Odoardo Beccari w 1866 roku. Podczas ekspedycji na malezyjski szczyt Gunung Matang udało mu się nagrać, narysować oraz opisać nowy gatunek. Nazywał go Thismia Neptunis. Od tego czasu nikomu nie udało się go zaobserwować.

Tymczasem na początku 2017 roku, czescy biolodzy natknęli się na kolejnego reprezentanta tego gatunku. Podczas eksploracji tego samego regionu lasów deszczowych natknęli się na kwitnące pośród liści T. neptunis. Początkowo nie zdawali sobie sprawy z tego na co patrzą, tej rośliny nie widziano od 151 lat.

   Sochor et al. 2018
(Sochor et al. 2018)

Te rośliny należą do grupy myko-heterotrofów, dawniej roślin saprofitycznych. Spędzają większość swojej egzystencji pod ziemią, nie korzystając ze zjawiska fotosyntezy, nie mają liści. Zamiast tego, pasożytniczo żywią się grzybami, które żyją w symbiotycznych relacjach z naziemnymi roślinami, z których czerpią składniki odżywcze.

dy1fudy

Te rośliny są dosyć tajemniczym gatunkiem. Mając tendencję do życia w tropikalnych środowiskach, chowają swoją strukturę pod ziemią. Pojawiają się na powierzchni Ziemi tylko podczas okresu zakwitania.

T. neptunis spędzają zaledwie kilka tygodni kwitnąc, i to nie każdego roku. Tylko wtedy jesteśmy w stanie je zaobserwować, dlatego od tylu lat uznawano je za wymarłe. A nawet jeśli ktoś by je zobaczył, mógłby pomylić je z insektami. Kwiaty tych roślin wyglądają bardzo dziwnie.

dy1fudy

Podziel się opinią

Share
dy1fudy
dy1fudy
Więcej tematów