Trwa ładowanie...
ycipk-356olb

Dziś wieczorem spójrz w górę. Wyjątkowe zjawisko rozświetli niebo

Już dzisiejszego wieczoru ma miejsce maksimum roju Kwadrantydów. To wyjątkowa okazja do oglądania spadających gwiazd, liczba rejestrowanych zdarzeń może sięgnąć nawet 120 na godzinę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kwadrantydy są jednym z najbardziej aktywnych rojów
Kwadrantydy są jednym z najbardziej aktywnych rojów (NASA)
ycipk-356olb

Kwadrantydy są jednym z najbardziej aktywnych rojów. Są bardzo dobrze widoczne z Polski, natomiast najlepszy momentem do ich obserwacji będzie druga połowa nocy. Ale nie martwcie się, jeśli pogoda pozwoli, to można je oglądać już po zmroku. Po godzinie 22 powinny być już dobrze widoczne, a około północy widok może być już niesamowity.

Niestety obserwację może utrudniać silnie świecący Księżyc. Dnia wczorajszego mieliśmy na niebie pełnię, przez co najsłabsze obiekty będą trudno widoczne.

W atmosferę wchodzą z prędkością 41 km/s, co może wydawać się ogromną liczbą. Jednak to średnia prędkość dla meteorów, Leonidy "spadają" z prędkością nawet 71 km/s. Obiektem pochodzenia tego roju, jet planetoida 196256 2003 EH1, która należy do grupy Amora. Odkryto ją 6 marca 2003 roku, w ramach programu zajmującego sie poszukiwaniem planetoid i komet, które mogą zagrażać Ziemi.

ycipk-356olb

Szukasz nowego i niedrogiego sprzętu RTV i AGD? Sprawdź promocje na stronie Komputronik kody rabatowe.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-356olb

ycipk-356olb
ycipk-356olb