Trwa ładowanie...

Dzięki chipowi w mózgu odzyskał władzę w sparaliżowanej ręce

Ian Burkhart 5 lat temu, za sprawą bardzo niefortunnego skoku do wody doznał uszkodzenia rdzeniu kręgowego i został sparaliżowany od szyi w dół. Kilka miesięcy temu jego lekarzom udało się sprawić, że Burkhart odzyskał władzę w prawej ręce.

Share
Dzięki chipowi w mózgu odzyskał władzę w sparaliżowanej ręce
Źródło: YouTube / OSU Wexner Medical Center
dwl0oly

Wszystko za sprawą mikrochipu, który został wszczepiony do mózgu Iana i który za pomocą 96 mikroelektrod odczytuje "myśli" pacjenta. Myśli ujęliśmy w cudzysłów, ponieważ tak naprawdę implant odczytuje sygnały z pojedynczych neuronów w korze ruchowej Burkharta, przesyłając następnie sygnały do komputera, który je interpretuje i przekazuje dalej, do mięśni sparaliżowanego.

Po miesiącach intensywnych ćwiczeń, Burkhart jest w stanie grać na gitarze w Guitar Hero (gra komputerowa) i oczywiście wykonywać też prostsze czynności, takie jak podnoszenie przedmiotów, jedzenie, itd. Technologia wykorzystana w tym celu nadal jest uznawana za eksperymentalną, jednak lekarze Burkharta twierdzą, że może być to przełom w rehabilitacji osób z uszkodzeniami rdzenia kręgowego.

To jest ciekawe! Historia pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy.

słk

dwl0oly

Podziel się opinią

Share
dwl0oly
dwl0oly
Więcej tematów