Trwa ładowanie...
ycipk-f6pl0b

Dzieci z amblyopią można leczyć, pozwalając im oglądać telewizję na tym specjalnym ekranie

Amblyopia jest schorzeniem, które dotyczy milinów ludzi, ale jeśli zostanie wykryte wcześnie, może zostać całkowicie wyleczone – niestety na razie wymaga to miesięcy noszenia opaski na jednym z oczu. Jednak firma NovaSight zaprezentowała skuteczny sposób leczenia tej przypadłości poprzez oglądanie specjalnego ekranu przez godzinę dziennie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekran wyprodukowany przez firmę NovaSight, pomoże leczyć amblyopię.
Ekran wyprodukowany przez firmę NovaSight, pomoże leczyć amblyopię. (nova-sight.com)
ycipk-f6pl0b

Amblyopia polega na tym, że oczy nie są zsynchronizowane w swoich ruchach. Dlatego skuteczną formą leczenia jest po prostu zasłonięcie zdrowego oka, i zmuszenie tego drugiego do odpowiedniego dostosowania się i wyrównania ruchów. Noszenie takiej opaski przez kilka miesięcy jest jednak bardzo uciążliwe.

Taką terapię ma uczynić łatwiejszą ekran "CureSight", wyprodukowany przez firmę NovaSight. Pozwala on na leczenie amblyopii bez noszenia opaski. Zamiast zasłonięcia zdrowego oka, kuracja w tym przypadku polega na oglądaniu treści na specjalnym ekranie, na którym niektóre z nich są zamazywane, tak żeby niezsynchronizowane oko wykonywało pracę, a zdrowe odpoczywało.

Czytaj też: "Robak" zagłębi się w ludzki mózg. Pomoże go uzdrowić

ycipk-f6pl0b

Klasyczne okulary 3D z nowym zastosowaniem

Efekt ten osiągnięto przez wykorzystanie klasycznej technologii 3D, czyli okularów z czerwoną i niebieską soczewką, i ekranu, na którym wyświetlane są podwójne treści właśnie w tych kolorach. W przypadku ekranu "CureSight" określona część treści w jednym z dwóch kolorów jest zamazywana, tak żeby zdrowe oko mogło odpocząć.

Żeby zamazać dokładnie tę część ekranu, na którą akurat patrzy dziecko, wykorzystano czujnik śledzenia oka – Tobii.

ycipk-f6pl0b

Przeprowadzono już pierwsze testy kliniczne, które wykazały znaczną poprawę u pacjentów, którzy używali CureSight przez 12 tygodni.

Bardzo skutecznym aspektem kuracji jest to, że nie posiada ono konkretnych wybranych filmów przeznaczonych do prowadzenia leczenia. Dzieci mogą oglądać swoje ulubione rzeczy, np. filmy w serwisie YouTube.

Źródło:techcrunch.com, nova-sight.com

Czytaj też: VR to nie tylko rozrywka. Może pomóc w leczeniu chorób psychicznych

ycipk-f6pl0b

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-f6pl0b

ycipk-f6pl0b
ycipk-f6pl0b