Trwa ładowanie...
d4cv6k9

Drzewo rodem z piekła. Wywoła bolesne męczarnie, których nie ukoi morfina.

Popularny żart mówi, że wszystko, co naturalne w Australii chce zabić człowieka. To nie prawda, niektóre gatunki chcą wywołać tylko nieopisany ból. Jednym z nim jest _dendrocnide excelsa,_ drzewo australijskich lasów deszczowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolce jadowe drzewa dendrocnide excelsa
Kolce jadowe drzewa dendrocnide excelsa (Uniwersytet Qeensland)
d4cv6k9

Dendrocnide excelsa nie jest jedynym australijskim drzewem niosącym potworny ból każdemu, kto się o nie obetrze. Na kontynencie rosną też gatunki o jeszcze silniejszym jadzie. Jednak to właśnie dendrocnide excelsa zostało wstępnie przebadane przez zespół naukowców z Uniwersytetu Queensland.

Bioinżynierowie przyjrzeli się najpierw samej budowie liści i ich łodyg. Na macro zdjęciu widać, że są one pokryte maleńkimi igłami wypełnionymi jadem podobnym do tego, który produkują jadowite pająki. Igły są niezwykle ostre, aby uniknąć ukłucia, badacze używali grubych rękawic spawalniczych.

d4cv6k9

Następnie naukowcy przeanalizowali samą substancję aktywną jadu drzewa. Znaleźli nieznaną wcześniej rodzinę peptydów (organiczne związki chemiczne). Jad ten wywołuje ból trwający od kilku godzin nawet do kilku tygodniu. Dodatkowo substancja blokuje mechanizm, który ma "wyłączyć" uczucie bólu. Poszkodowanym nie pomagają także najsilniejsze środki przeciwbólowe, w tym morfina.

Badacze mają nadzieje, że zapoczątkowane przez nich badanie przyczyni się do kolejnych prac, które przyniosą odpowiedź o czynnik aktywny jadu australijskiego drzewa. Dobrze, że w Polsce najgorsze, co może nas spotkać, to pokrzywa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cv6k9

Podziel się opinią

Share
d4cv6k9
d4cv6k9
Więcej tematów