Trwa ładowanie...
ycipk-4b6you

Drzewo, które przyciąga tysiące turystów. Jest jedyne w swoim rodzaju

Grecy nazywają je "monumentalnym drzewem oliwnym z Vouves". Widziało i przetrwało wiele. Pochodzi jeszcze z epoki antyku, czasów wspaniałości starożytnej Grecji. Wciąż rośnie i znajduje się na Krecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oliwa mieści się w obrębie miejscowości Vouves
Oliwa mieści się w obrębie miejscowości Vouves (imgur)
ycipk-4b6you

Drzewo należy do gatunku oliwki europejskiej. To długowieczne drzewa zwykle ich okres życia to około 1000 lat. Na Krecie rośnie więcej takich żywych monumentów historii. Ten najstarszy z nich niektórzy naukowcy datują na nawet 4000 lat. Jednak tak naprawdę ma aktualnie około 3000 lat.

To najstarsze drzewo Grecy nazywają "Elia Vouvon" lub "monumentalne drzewo oliwne z Vouves". Jej pień sięga 4,67 metra średnicy i osiąga 12,5 metra wysokości. Rocznie oliwka przyciąga 20 tysięcy turystów do miejscowości Vouves, którzy chcą zobaczyć na żywo ten monument.

ycipk-4b6you

Nie jest to jednak najstarsze drzewo na świecie. "Methuselah" to jeden z okazów sosny długowiecznej, który żyje już około 4550 lat. Rośnie w Górach Białych w Kalifornii.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Jednak drzewem uznawanym za najstarsze na świecie jest Świerk Norweski w Dalarna. Ten rekordzista rośnie na szwedzkim pasmie górskim w Park Narodowym Fulufjället od 9500 lat.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się
ycipk-4b6you

Zobacz też: Nastolatek produkuje kosmetyki z ziół

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4b6you

ycipk-4b6you
ycipk-4b6you