Drugi największy na świecie samolot wylądował w Gdańsku

Drugi największy na świecie samolot wylądował w Gdańsku

Drugi największy na świecie samolot wylądował w Gdańsku
Źródło zdjęć: © Pavol Sveton / Wikimedia / CC
06.06.2016 13:45, aktualizacja: 06.06.2016 15:01

Kolejny podniebny gigant pojawił się w ostatnim czasie na płycie gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy. To drugi największy samolot na świecie. Mieliśmy okazję widzieć go niedawno w Warszawie, teraz przyszła kolej na wizytę w Gdańsku. Zobaczcie, jak prezentuje się Antonov 124 Rusłan na lotnisku w Rębiechowie. Jaki jest cel wizyty i jakie rekordy na swoim koncie ma ta maszyna? Tego dowiecie się z naszego materiału.

W Gdańsku kilka dni temu gościł trzeci największy transportowiec na świecie, Lockheed C-5 Galaxy. To największy amerykański samolot (czytaj więcej: Największy amerykański wojskowy samolot transportowy wylądował w Gdańsku! Znamy cel wizyty.

Niedługo później Warszawę odwiedził Antonov 124 Rusłan. Teraz ukraiński gigant przyleciał na północ Polski. Chętni mogą wybrać się do Rębiechowa, żeby obejrzeć to lotnicze dzieło sztuki. Olbrzym będzie tam jedynie do godziny 20:00, 6 czerwca. Wówczas Rusłan opuści Trójmiasto. Pozostali chętni mogą także podglądać Rusłana przez kamery internetowe na stronie lotniska - kliknij (kamera PPS-5 u dołu strony).

To prawdziwa gratka dla fanów lotnictwa, miłośników fotografii, a także amatorów mocnych wrażeń. Nieczęsto zdarza się nam bowiem gościć tego typu samoloty w Polsce. Jeśli wybieracie się na "polownaie" na Rusłana, warto wcześniej zapoznać się, gdzie wokół lotniska znajdują się punkty widokowe.

An-12. Rusłan lub, według kodu NATO, Kondor, to starszy brat An-225, trzeci największy samolot świata i drugi największy transportowiec. Wyprzedzają go w rankingu tylko Airbus A380 oraz wspomniany An-225. Jego długość to 69 metrów (15 mniej niż An-225), rozpiętość skrzydeł wynosi 73 metry (11 metrów mniej), ale ma i tak imponujące osiągi - potrafi lecieć z maksymalną prędkością 850 km/h (prędkość przelotowa jest o 100 km/h niższa) i przelecieć maksymalny dystans wynoszący aż 16 100 km.

Obraz
© (An-124 w Warszawie, fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina)

Zanim nie pojawił się drugi kolos zaprojektowany w zakładach Antonowa, Rusłan miał na swoim koncie wiele rekordów w kategorii samolotów transportowych. Między innymi osiągnął pułap 1. 750 metrów z ładunkiem 171 219 kilogramów, zaliczył przelot bez międzylądowania na trasie 20 150 km w ciągu 25,5 godziny oraz dźwignął w 1993 najcięższy pojedynczy ładunek - ważący 135,2 t generator Siemensa (masa wraz ze stelażem transportowym).
Rusłan to czterosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej. Załadunek może odbywać się poprzez przód lub poprzez tył kadłuba. Co ciekawe, specyficzna budowa 24-kołowego podwozia pozwala mu pochylić się, dzięki czemu pojazdy mogą wjeżdżać bezpośrednio do wnętrza, bez użycia dodatkowych podjazdów czy ramp. Za sprawą niezwykle solidnej konstrukcji kół i goleni, samolot może lądować na lotniskach o słabej infrastrukturze i na nieprzygotowanych bądź nieutwardzonych pasach oraz na zmrożonym śniegu.

W chwili oblotu (rok 1982. oraz komercyjnej prezentacji (rok 1985) był największym produkowanym samolotem transportowym świata, odbierając palmę pierwszeństwa amerykańskiemu Lockheed C-5 Galaxy.

Sebastian Kupski / jb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)