Dron - przyjaciel czy wróg? Niepokojące incydenty

Dron - przyjaciel czy wróg? Niepokojące incydenty

Dron - przyjaciel czy wróg? Niepokojące incydenty
20.06.2015 20:30, aktualizacja: 06.03.2017 13:07

Czy już możemy mówić o pladze i realnym niebezpieczeństwu? Pewnie tak, ponieważ doniesienia na temat incydentów z głównym udziałem dronów potwierdzają snute od długiego czasu obawy.

Czy już możemy mówić o pladze i realnym niebezpieczeństwu? Pewnie tak, ponieważ doniesienia na temat incydentów z głównym udziałem dronów potwierdzają snute od długiego czasu obawy. Maszyny te są coraz łatwiej dostępne, ich cena jest o wiele niższa, a możliwości bardzo szerokie. Drony zyskują coraz gorszą sławę, szczególnie w gronie stróżów prawa. Do czego wykorzystuje się tak naprawdę te maszyny?

Dron to latający obiekt bezzałogowy, wyposażony w aparat/kamerę rejestrującą obraz i dźwięk. Na rynku dostępne są bardziej i mniej profesjonalne modele w zróżnicowanych cenach. Treści przechwytywane przez drona mogą być strumieniowane do różnych urządzeń (np. telefonu, tabletu, komputera) lub zapisywane na nośniku znajdującym się na pokładzie maszyny. Materiały zarejestrowane przez drony coraz intensywniej zalewają internet.

1 / 7

Piękne widoki czy śledzenie złodziei?

Obraz
chip.pl

Oczywiście bardzo przyjemnym dla oka może być krótki film, na którym widz może zobaczyć Nowy Jork z lotu ptaka czy pokaz fajerwerków w australijskim Sydney. W serwisach udostępniających materiały wideo znajduje się cała masa ciekawych produkcji wykonanych dronami - miasto nocą, timelapse, urokliwe wysepki na oceanie, wydarzenia sportowe i kulturalne, przeróżne zjawiska atmosferyczne czy zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ale popularyzowanie pięknych widoków nie jest jedyną rzeczą, do której operatorom służą drony.

Przykład z Polski. PKP Cargo wykorzystuje te maszyny do nadzorowania i patrolowania swojego terenu. Służy to oczywiście bezpieczeństwu. Dzięki temu udało się już zidentyfikować na przykład złodziei węgla. W sieci można znaleźć udostępniony film, na którym grupka młodych mężczyzn z radością oddala się od odstawionego pociągu po zebraniu swoich łupów. Nie wiedzą jednak, że są śledzeni przez drona. PKP Cargo jest bardzo zadowolone z testów tych urządzeń. Firma zakłada, że zepchną one złodziejów z torów.

Drony są również na wyposażeniu wojsk...

2 / 7

Polskie wojsko gubi drony. Co należy do ich zadań?

Obraz
WB.com

Drony są też na wyposażeniu polskiego wojska. Całkiem niedawno kolejny raz nasze siły zbrojne zagubiły taką maszynę, o czym pisaliśmy w tym materiale.

Do jego zadań należy przede wszystkim monitorowanie np. pól walki. Z dużą dokładnością może przekazywać obraz oraz współrzędne położenia wroga. Dzieje się tak za sprawą zastosowanej stabilizowanej głowicy optoelektronicznej z dwoma kamerami wizyjnymi - klasyczną i termowizyjną. To oczywiście niejedyne jego obowiązki. Warto zaznaczyć, że został on wykorzystany podczas poszukiwań zaginionego dziecka w okolicach Augustowa. Co ważniejsze, wykorzystywano go do przeprowadzania operacji w Afganistanie. - _ Przed rozpoczęciem służby w wojsku lataliśmy nim m.in. za kołem podbiegunowym, gdzie mieliśmy okazję sprawdzić, w jaki sposób występujące tam zakłócanie pola magnetycznego wpływa na systemy awioniczne _ - mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl jeden z dwóch założycieli firmy, Grzegorz Krupa.

Warto zaznaczyć, że drony wykorzystywane mogą być również do ataku. W ten sposób amerykańskie wojska pozbawiły życia jednego z członków ugrupowania Al-Kaida.

Czy wojsko poradzi sobie jednak z dronami, które przemycają przedmioty do więzienia?

3 / 7

Dronem na teren więzienia

Obraz
Fotolia / MaxRiesgo

Innym razem pisaliśmy o sytuacji, w której drona wyposażono w narkotyki, telefony komórkowe i broń, które miały trafić... do więzienia o zaostrzonym rygorze.

Była to pierwsza próba wykorzystania zdalnie sterowanej maszyny w brytyjskim więziennictwie. Pilot prawdopodobnie planował poprowadzić urządzenie w wyznaczone miejsce, w którym więzień miałby odebrać paczkę. Brawurowa nocna akcja na szczęście zakończyła się niepowodzeniem, bowiem urządzenie wylądowało w drucie kolczastym więzienia w Bedford. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo szybko zareagowały, widząc zajście. W przemycanej paczce znajowały się między innymi leki, nóż, śrubokręty i telefony komórkowe.

Tokio jednak ma rozwiązanie na problem dronów...

4 / 7

Bezwzględny zakaz "zabawy" dronami w stolicy Japonii

Obraz
chip.pl

Tokio zdecydowało się na uprzątnięcie dronów ze swoich parków. Jeśli ktoś zdecydowałby się na zabawę tą maszyną w przestrzeni zielonej miasta, musiałby liczyć się z uiszczeniem grzywny w wysokości 420 dolarów. 81 parków objętych zostało bezwzględnym zakazem używania dronów. Pod koniec kwietnia na dachu biura premiera Japonii wylądował dron z napromieniowaną butelką wody. Poziom napromieniowania był nieszkodliwy dla ludzi i nikt nie ucierpiał, ale to wydarzenie z pewnością dało władzom do myślenia. Zdaje się, że to pierwszy krok, jaki Japonia wykonuje oczyszczając "atmosferę" z tych mechanicznych ptaków.

Inaczej do problematyki dronów podchodzi Szwajcaria, Google, DHL i kilka innych firm...

5 / 7

Drony z paczkami

Obraz
Giznet

Inaczej do problematyki dronów podchodzi Szwajcaria, Google, DHL i kilka innych firm, chcących wykorzystywać drony jako maszyny rozsyłające paczki.

Jeśli chodzi o szwajcarską pocztę, za przedsięwzięcie ma odpowiadać przedsiębiorstwo Matternet. Zajmuje się ono głównie rozsyłaniem dronami leków na terenie Haiti. O tym, czy pilotażowy projekt się sprawdzi, dowiemy się zapewne jeszcze w tym roku.

Jak wynika z pokazowych testów przeprowadzonych w Australii, dron Google jest już całkiem nieźle dopracowanym urządzeniem, wyposażonym między innymi w specjalny czujnik (tzw. jajko), wyhamowujący opuszczanie przesyłki na linie tuż nad ziemią. Projektanci Google zastosowali maszynę startującą i lądującą jak helikopter, ale pokonującą dłuższe odległości tak jak zwyczajny samolot. 1,5 metra rozpiętości skrzydeł, cztery śmigła, wysokość przelotowa 60 metrów.

DHL czy Amazon również podejmują działania w tym kierunku, jednak żaden z programów jeszcze nie zyskał miana masowego.

Drony z paczkami to dosyć bezpieczna wizja. Inaczej jest jednak w momencie, kiedy maszyny te znajdywane są w strategicznych miejscach...

6 / 7

Paryż nie będzie ryzykować

Obraz
archiwum

Inaczej ma się to w przypadku, kiedy to właśnie złodzieje lub innej maści przestępcy postanawiają zabawić się w operatora drona. To oczywiście może okazać się jakimś nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności lub anonimowe i wzbudzające podejrzenia drony na paryskim niebie to po prostu obiekty filmujące krajobrazy.

Nikt jednak tego nie wie i nie chce ryzykować. Tym bardziej, że ciężko dostrzec operatora maszyny w tłumie. Francuzi zaczną polować na "bezpańskie" drony, które pojawiają się w okolicach strategicznych miejsc. Władzom na pomoc przyszła błyskawicznie francuska firma ECA, która okazała się mieć gotową na takie okoliczności technologię w postaci drona, który błyskawicznie po zlokalizowaniu niechcianego w danym miejscu "konkurenta" jest w stanie zlokalizować jego pilota, uwiecznić go na zdjęciu lub filmie, jednocześnie powiadamiając policję o aktualnej lokalizacji delikwenta. Indie idą krok dalej. Policja w Lucknow zakupiła pięć dronów, które wyposażono w gaz pieprzowy.

Z poważnym problemem spotkały się też służby ochrony Białego Domu...

7 / 7

Biały Dom też miał do czynienia z dronami

Obraz
archiwum

Problemy wynikające z obecności dronów na niebie odczuł również Biały Dom. Na jego terenie znaleziono rozładowaną maszynę, którą de facto odkryto przypadkiem. Secret Service nie dostrzegło drona latającego w okolicy siedziby prezydenta USA. Szczególnie w tej sytuacji pojawia się pytanie, jak by się to skończyło, gdyby urządzenie wyposażone było np. w ładunek wybuchowy.

Jak więc powinniśmy traktować drony? Jako przyjaciół czy wrogów? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale pewnymi możemy być jednego - Nobel wymyślając dynamit nie przypuszczał, że jego wynalazek może znaleźć śmiercionośne zastosowanie. Być może twórca pierwszych dronów też nie działał w zamyśle przestępczych działań, konstruując te sztuczne ptaki.

_ MG _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)