Dokąd zmierzają projektory? Krótka historia oraz wady i zalety różnych konstrukcji

Dokąd zmierzają projektory? Krótka historia oraz wady i zalety różnych konstrukcji

Dokąd zmierzają projektory? Krótka historia oraz wady i zalety różnych konstrukcji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
02.06.2014 14:51, aktualizacja: 02.06.2014 15:37

Sposoby wyświetlania obrazu za pomocą oświetlania półprzeźroczystej powierzchni znane są już od XV wieku. Od tego czasu projektory znacznie ewoluowały, poprzez magiczną latarnię, kinetoskop, aż po erę cyfrową czyli lampy CRT, a następnie technologie LCD i DLP. Co jednak z dalszym rozwojem projektorów? Czy czeka je świetlana przyszłość, czy zapomnienie w mrokach dziejów?

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar projektora, firma Texas Instruments opracowała technologię Digital Light Processing (DLP). Z zewnątrz projektory DLP i LCD praktycznie się nie różnią. Podstawowa różnica to wykorzystanie układu mikroluster (DMD) zamiast matryc LCD, które są odpowiedzialne za odbijanie wiązki światła.

W stosunku do LCD poprawie uległy: wielkość i masa projektorów, obraz o większym kontraście i lepsze oddawanie czerni, kosztem zimniejszych odcieni kolorów. W przypadku DLP nie ulega zużyciu matryca, ograniczeniem żywotności stały się lampy. Przyszłość projektorów

Kolejnym ulepszeniem czekającym projektory była zmiana źródła światła, na takie charakteryzujące się większą żywotnością. Tutaj można wyróżnić dwie drogi: jasne diody LED oraz laser.

LED

Diody LED charakteryzują się bardzo niewielkim rozmiarem, relatywnie wysoką jasnością, niewielkim wydzielaniem ciepła oraz niskim poborem mocy. Pozwoliło to na stworzenie projektorów o żywotności lampy dochodzącej do 3. 000 godzin, kieszonkowych rozmiarach i zasilaniu bateryjnym.

Przykładem takiego miniaturowego urządzenia może być projektor Philips PicoPix 3610. który przy odpowiednim zaciemnieniu pozwala wyświetlić obraz o przekątnej 3 metrów, sam mając zaledwie 10x10x3 cm oraz niecałe 0,3 kg wagi.

Drugim trendem w obrębie rozwoju projektorów wyposażonych w lampy LED są urządzenia Ultra-Short Throw (UST). Dzięki układowi luster, który odbija i powiększa generowany obraz możliwa jest projekcja z niewielkiej odległości od ściany. To z kolei pozwoliło na „udomowienie”. projektorów, ze względu na możliwość postawienia urządzenia na zwykłym stoliku RTV zamiast na uchwycie podsufitowym.

Przykładowo, projektor Screeneo pozwala na wyświetlenie obrazu o przekątnej 50”. z odległości 10cm od ściany. Obraz o przekątnej 100” uzyskuje się z odległości 44cm. Projektor ten został zaprojektowany z myślą o użytku domowym, czego dowodem są zintegrowane głośniki 2.1 o dużej mocy, moduł WiFi i praca pod kontrolą systemu Android.

Minusem LEDów jako źródła światła jest ograniczona maksymalna ilość generowanych lumenów. Górna granica wynosi około 800-90. lm.

Laser

Bardziej wydajnym źródłem światła jest laser. Pozwala on uzyskać jasność wynoszącą do 400. ANSI lumenów, przy zachowaniu energooszczędności i żywotności dochodzącej do 20 000 godzin.

W projektorach laserowych źródłem światła jest wiązka niebieskiego lasera, przechodząca przez koło barwne. Światło przechodząc lub odbijając się od wirującego z dużą prędkością (co najmniej 60Hz) koła, na którym znajdują się pola pokryte fosforowymi elementami, nabiera kolorów z palety RGB. Dzięki temu w ciągu sekundy na ekranie wyświetlane jest kilkadziesiąt obraz w różnych kolorach. Sposób ten wykorzystuje niedoskonałość ludzkiego oka, które zmieniające się szybko obrazy postrzega jako jednolity, wielokolorowy obraz.

Minusem technologii laserowej jest kolor generowanego światła, który ma niebieskie zabarwienie. Inżynierom firm CASIO, Sony czy BenQ udało się już opracować technologię niwelującą ten mankament. Jednak projektory wyposażone w laser nadal pozostają co najmniej dwa razy droższe niż produkty konkurencyjne, wyposażone w klasyczne lampy halogenowe, rtęciowe, czy LED.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)