Do czego służą przyciski na myszce?

Do czego służą przyciski na myszce?

Do czego służą przyciski na myszce?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Petr Malyshev
Bolesław Breczko
11.01.2017 12:16, aktualizacja: 15.10.2018 12:45

Wszyscy wiedzą, że przyciski myszy służą do klikania, ale klik klikowi nierówny. Nasze komputerowe myszki oferują dużo więcej możliwości, niż można by się spodziewać.

1 / 7

Korzystaj z bocznych przycisków

Obraz
© Fotolia | Petr Malyshev

Wiele nowych myszek ma boczne przyciski pod kciukiem (jeden lub więcej). Można je dowolnie zaprogramować, ale standardowo przycisk pod kciukiem oznacza "wstecz". Jest on niezwykle przydatny podczas przeglądania internetu, gdy wciśnięcie go cofa na poprzednio oglądaną stronę.

2 / 7

Kółko służy nie tylko do przewijania

Obraz
© Fotolia | grapestock

Kółko w myszce nie tylko ułatwia przewijanie, ale spełnia też inne zadania. W większości myszek kółko jest też przyciskiem (czasem trzeba je wcisnąć mocniej niż główne przyciski), który spełnia dodatkowe funkcje.

  • Kliknij kółkiem link w przeglądarce, a otworzy się w nowym oknie.
  • Kliknij kółkiem w zakładkę przeglądarki, aby ją zamknąć (nie musisz celować w krzyżyk).
  • Używanie kółka z wciśniętym przyciskiem Ctrl powiększy lub zmniejszy interfejs aktywnego programu (lub powiększy/zmniejszy ikony na pulpicie). Aby wrócić do standardowego powiększenia w przeglądarce użyj skrótu Ctrl+0.
  • Niektóre kółka mogą też "klikać" popchnięte w lewo lub prawo. W przeglądarce mogą być używane do przechodzenia do poprzedniej lub następnej strony.
3 / 7

DPI, czyli w praktyce - zmiana szybkości

Obraz
© Steelseries

Każdą mysz opisuje parametr nazwany fachowo DPI. Dosłownie oznacza rozdzielczość, czyli "liczbę punktów obrazu przypadająca na cal". A w praktyce?
Im więcej DPI, tym "szybciej" porusza się myszka".

Wiele myszek pozwala zmieniać DPI przy pomocy przycisku na samym środku, tuż za scrollem. Kliknij raz i zobaczysz, że kursor porusza się po ekranie znacznie żwawiej. Kliknij ponownie i kursor będzie wolniejszy. W niektórych myszkach zdarzają się też trzy progi - wolny, średni i szybki. Kliknij kilka razy, sprawdź, co oferuje twoja myszka i co najlepiej pasuje ci do grania lub zabawy.

4 / 7

Zaznaczanie tekstu

Obraz
© WP.PL

Oprócz zaznaczania tekstu zwykłym wciśnięciem przycisku myszy i przeciągnięciem kursora, można to robić na inne sposoby:

  • Wiele edytorów tekstu, przeglądarek i programów pozwala na zaznaczenie fragmentu tekstu z wykorzystaniem klawisza Shift na klawiaturze. Po prostu kliknij na początku tekstu, który chcesz zaznaczyć, wciśnij Shift i kliknij na końcu tekstu.
  • Aby wybrać różne fragmenty tekstu, nieznajdujące się koło siebie, zaznacz je z klawiszem Ctrl.
  • Zaznaczanie z wciśniętym klawiszem Alt umożliwi wybranie kolumny tekstu.
5 / 7

Zaznaczaj tekst podwójnym i potrójnym kliknięciem

Obraz
© WP.PL

Podwójne kliknięcie na wyrazie zaznaczy całe słowo. Natomiast potrójne kliknięcie zaznaczy cały akapit. Jeśli klikniesz podwójnie i będziesz przesuwać kursor zaznaczać będą się od razu całe wyrazy. Tak samo jest w przypadku potrójnego kliknięcia i akapitów. Z kolei kliknięcie w tekście z wciśniętym klawiszem Ctrl zaznaczy automatycznie całe zdanie.

6 / 7

Zaznacz kilka elementów z Ctrl lub Shift

Obraz
© WP.PL

Jest to przydatne zwłaszcza gdy musimy zaznaczyć wiele plików, np. zdjęć z wakacji. Zaznacz pierwsze zdjęcie, wciśnij Shift i zaznacz ostatnie zdjęcie, które chcesz wybrać, a automatycznie zaznaczą się też wszystkie zdjęcia pomiędzy tymi dwoma. Jeśli chcesz zaznaczyć kilka zdjęć, które nie są bezpośrednio koło siebie, możesz to zrobić z wciśniętym klawiszem Ctrl. Ten sam klawisz pozwoli ci "odznaczyć" pojedynczy plik, jeśli zaznaczonych jest kilka.

7 / 7

Zmieniaj rozmiar okna

Obraz
© WP.PL

Podwójne kliknięcie na górnym pasku otwartego okna zmaksymalizuje je lub zmniejszy. Działa tak samo, jak kliknięcie ikonki obok X w prawym górnym rogu okna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)