Dłuższe życie baterii? Naukowcy mówią o przełomie

"Przełom w pracach nad rozwojem baterii!" – tak o wynikach swoich prac powiedzieli inżynierowie z Australii. Z naukowego punktu widzenia wydarzenie jest przełomowe. Ale co to oznacza dla konsumentów, którzy muszą codziennie podpinać smartfona do ładowania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wszyscy czekamy na baterie, które popracują dłużej
Wszyscy czekamy na baterie, które popracują dłużej (Fotolia)
WP

Przewagą baterii wodorowych nad obecnie stosowanymi litowo-jonowymi jest ich potencjał oraz "czystość". Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Melbourne zastosowali w swojej baterii węglową elektrodę, która jest jednocześnie magazynem wodoru. Użycie popularnie występującego pierwiastka jakim jest węgiel, zamiast drogich i trudniej dostępnych metali ciężkich może nie tylko obniżyć cenę baterii, ale przede wszystkim *ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. *

– Nasze ostatnie osiągnięcie jest ważnym krokiem w kierunku tanich i wytrzymałych baterii wodorowych. W przyszłości pomogą one zrezygnować z paliw kopalnianych i w całości przesiąść się na energię odnawialną – mówi szef zespołu profesor John Andrews.

Wg niego baterie wodorowe będą mogły być wykorzystywane w pojazdach, domowych magazynach energii (niezwykle istotnych w Australii) a nawet urządzeniach mobilnych. Już podczas pierwszych testów naukowcom udało się uzyskać pojemność dorównującą tej z akumulatorów litowo-jonowych. "– A to dopiero początek – mówił Andrews – bateria jeszcze nie jest całkowicie zoptymalizowana.

WP

*Eksperci są jednak sceptyczni. *Bateria wodorowa nie przebije znacząco wydajności baterii litowo-jonowych. A jeśli cechowałaby się porównywalnymi parametrami, to obecnie rynek i linie produkcyjne przystosowane są do "starego" formatu. Bateria australijskich naukowców musiałaby być naprawdę przełomowa, aby przekonać do siebie resztę świata.

– Przyszłością są baterie siarkowo-jonowe – mówi profesor Mariusz Walkowiak z Centralnego Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu. – Będą one mniej więcej dwa razy lepsze od tych stosowanych dziś. Jednak na ich wprowadzenie trzeba poczekać 5-10 lat. Następnym stopniem będą natomiast baterie litowo-powietrzne. Te będą nawet kilkanaście razy pojemniejsze od litowo-jonowych. Na nie niestety trzeba będzie czekać 20-30 lat.

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP