Długopis, który zmierzy i obniży poziom stresu

Długopis, który zmierzy i obniży poziom stresu

Długopis, który zmierzy i obniży poziom stresu
Źródło zdjęć: © tudelft.nl
22.12.2010 12:01, aktualizacja: 22.12.2010 13:00

Stres towarzyszy każdemu z nas. Ta biologiczna reakcja organizmu jest nieuniknioną częścią naszego życia. Stresujący jest zarówno egzamin, jak i pierwszy dzień w nowej pracy. Jak zatem skutecznie radzić...

Stres towarzyszy każdemu z nas. Ta biologiczna reakcja organizmu jest nieuniknioną częścią naszego życia. Stresujący jest zarówno egzamin, jak i pierwszy dzień w nowej pracy. Jak zatem skutecznie radzić sobie z tym zjawiskiem?

Stresowe sytuacje pojawiają się każdego dnia - zwłaszcza, że stale towarzyszy nam pośpiech, a życie nabiera coraz szybszego tempa. Jest wiele sposobów, aby przeciwdziałać stresowi. Holenderscy naukowcy pracują nad nowym urządzeniem, które pozwoli z nim walczyć. Kluczem do sukcesu może być integracja urządzenia z przedmiotem codziennego użytku, który zawsze nosimy przy sobie. Może być nim długopis, z którego korzystamy praktycznie każdego dnia, często w stresowych momentach.

Naukowiec Miguel Bruns Alonso z Delft University of Technology w Holandii twierdzi, że ukrycie w długopisie czujników mierzących poziom stresu pomoże w uzyskaniu bardziej rzetelnych wyników badań. Okazało się, że osobom biorącym udział w doświadczeniu, które otrzymały informacje o tym, że są zestresowane obniżył się rytm bicia serca o około 5%. Dodatkowo osoby te, twierdziły, że w związku z tym wcale nie czują się mniej zestresowane.

Długopis będzie posiadał wbudowaną elektronikę i elektromagnesy, odpowiedzialne za analizę ruchów ręką podczas pisania. Jeśli wykryją one nerwowe przesunięcia o podłożu stresowym, czujniki automatycznie utrudnią nam pisanie. Ponownie stanie się ono łatwiejsze dopiero, gdy się uspokoimy.

Można mieć wątpliwości, czy utrudnienie pisania w sytuacji stresowej spowoduje, że faktycznie będziemy w stanie się zrelaksować. Na pierwszy rzut oka długopis wygląda solidnie, więc jego twórca chyba przewidział, że użytkownicy mogą chcieć dać upust swoim nerwom, ciskając nim o podłogę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)