Dlaczego warto posiadać suszarkę bębnową?

Dlaczego warto posiadać suszarkę bębnową?
15.11.2021 11:52
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Materiał partnera

Sprzęt AGD nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o rozwój branży technologicznej. Rozwiązania, które jeszcze stosunkowo niedawno były bardzo kosztowne i niedostępne dla każdej osoby, coraz częściej wchodzą do powszechnego użytku. Jednym z przykładów takich urządzeń może być suszarka bębnowa na pranie. To niezwykle przydatna rzecz, która może nam ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Naszym zdaniem zdecydowanie warto jest ją mieć. Jakie są tego powody? Prześledzimy je wspólnie w tym artykule, więc zapraszamy do czytania!

Suszarka bębnowa – gadżet czy może przydatne ułatwienie?

Suszarka bębnowa to urządzenie, które swoimi rozmiarami oraz designem przypomina pralkę. Te dwa urządzenia łączy także jeszcze jedna rzecz, mianowicie praca z odzieżą. O ile pralka czyści nasze ubrania z zabrudzeń, to suszarka bębnowa pomoże je nam wysuszyć po wypraniu.

Jak działa suszarka bębnowa? To zależy od rodzaju urządzenia, na jakie się zdecydujemy. Podstawą suszenia jest zawsze ciepłe powietrze, jednak sposób jego pozyskania i odprowadzania jest już uzależniony od modelu suszarki. Na rynku znajdziemy przede wszystkim:

  • suszarki wywiewowe, nazywane także suszarkami ewakuacyjnymi. To najprostszy rodzaj suszarki bębnowej, jeśli chodzi o sposób działania – pranie jest suszone ciepłym powietrzem, które następnie zostaje odprowadzone z urządzenia razem z wilgocią zebraną z prania. To rozwiązanie ma taką zaletę względem innych, że nie kosztuje wiele. Suszarki wywiewowe to najtańsze urządzenia tego typu, jakie możemy znaleźć na rynku. Niestety suszarka bębnowa ewakuacyjna musi zostać podłączona do systemu wentylacji. Wynika to z tego, że ciepłe i wilgotne powietrze z jej wnętrza musi zostać gdzieś odprowadzone, więc jeśli chcemy zdecydować się na taki model suszarki, musimy koniecznie sprawdzić, czy nasze warunki mieszkaniowe pozwalają na jej montaż;
  • suszarki kondensacyjne – to rozwiązanie jest nieco bardziej zaawansowane niż suszarki ewakuacyjne. Powietrze w takiej suszarce jest wstępnie rozgrzewane grzałką, natomiast po procesie suszenia zostaje skraplane i umieszczone w specjalnym zbiorniku. Może on być swobodnie opróżniony po każdym praniu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby podłączyć zbiornik bezpośrednio do kanalizacji, co wyeliminuje potrzebę jego opróżniania. Jest to jednak opcjonalne, w przeciwieństwie do podłączenia suszarki wywiewowej do wentylacji, co sprawia, że suszarka kondensacyjna będzie bardziej uniwersalna i spokojnie nada się do kamienicy czy do bloku;
  • suszarki kondensacyjne z pompą ciepła – suszarki tego typu nie różnią się za bardzo od suszarek kondensacyjnych przedstawianych wcześniej, z tym, że ogrzewanie w nich powietrza odbywa się na zasadzie działania pompy ciepła, nie natomiast na grzałce. Pompa ciepła to urządzenie podobne do lodówki, z tym że działające na odwrót. Co to znaczy? Podobnie jak lodówka pozbywa się ciepła ze swojego wnętrza, aby utrzymać tam chłód, to pompa ciepła robi dokładnie to samo, z tym że zatrzymuje ciepło i oddaje zimno. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, dające także najmniejsze zużycie prądu. Niestety suszarka bębnowa z pompą ciepła będzie nieco droższa niż jej odpowiednik bez pompy;
  • pralko-suszarki – suszarka bębnowa może zostać połączona z pralką, co zapewni nam możliwość wysuszenia prania bez opróżniania bębna pralki. Może być zarówno kondensacyjna, jak i wywiewowa, w zależności od modelu.

Suszarka bębnowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Skoro wiemy już, czym jest i jak działa suszarka bębnowa, warto byłoby powiedzieć parę słów o jej funkcjonalnościach. Czy warto ją mieć? Zdecydowanie tak! Suszarka bębnowa oferuje nam ogrom zalet i olbrzymią oszczędność czasu. Prześledźmy więc wszystkie zalety tych urządzeń.

Suszarka bębnowa oszczędzi Ci czas i miejsce

Bardzo ważnym aspektem posiadania suszarki bębnowej jest fakt, że jeśli się na nią zdecydujesz, oszczędzisz zarówno masę czasu, jak i miejsca. Nie będziesz musiał żmudnie wyjmować swojego prania prosto z pralki i spędzać długich minut na jego optymalnym rozwieszaniu po całym domu. Wystarczy, że włożysz mokre pranie do suszarki bębnowej i chwilę poczekasz. Resztę zrobi za Ciebie technologia.

Warto jest też wspomnieć o kwestii suszenia prania w mieszkaniu. O ile w dużym, prywatnym domu nie ma z tym aż takiego problemu, gdyż przeważnie będziemy mieli jakieś pomieszczenie gospodarcze, gdzie bez problemu rozwiesimy nasze pranie, to w mniejszym mieszkaniu może to być prawdziwy kłopot. Kiedy każdy metr kwadratowy ma znaczenie dla naszego komfortu, suszarka bębnowa stanowi świetną opcję, która uwolni nas od wiszących sznurków w całym domu.

Suszarka bębnowa ułatwi Ci także prasowanie

Chociaż pewnie znajdą się takie osoby, które lubią prasować, to jest to jedna z najmniej lubianych przez nas czynności domowych. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że prasowanie wymaga od nas kilku zabiegów przygotowawczych, takich jak wyjęcie deski, rozgrzanie żelazka, spryskanie tkanin płynem, który ułatwi prasowanie... To wszystko wymaga od nas czasu i wysiłku, który jest w stanie oszczędzić nam suszarka bębnowa. Dzięki optymalnym warunkom suszenia naszej odzieży suszarka bębnowa jest w stanie wysuszyć ubrania w taki sposób, by wyeliminować zagniecenia. Oczywiście ma to miejsce, kiedy zdecydujemy się na suszarkę z taką opcją. Jedną z nich jest Electrolux PerfectCare z serii 900, wyposażona w funkcję CyclonCare pozwalającą na wysuszenie ubrań bez zagnieceń.

Suszarka bębnowa nie jest droga

Ostatnia zaleta związana z suszarkami bębnowymi to po prostu ich ceny. Jeszcze stosunkowo niedawno suszarka bębnowa mogła być wydatkiem nie do przeskoczenia. Jednak wraz ze wzrostem popularności tych sprzętów spadły też ich ceny. Biorąc pod uwagę, jak dobra suszarka bębnowa jest w stanie ułatwić nasze życie, to cena jej zakupu nie jest wcale dużym wydatkiem. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że ten sprzęt nie zużywa tak dużo prądu, zwłaszcza jeśli naszym wyborem będzie suszarka z pompą ciepła. Takiemu wyborowi podziękuje nie tylko nasza kieszeń, ale także środowisko.

Materiał partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie