Dlaczego warto montować monitoring w samochodach?

Dlaczego warto montować monitoring w samochodach?

Dlaczego warto montować monitoring w samochodach?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.03.2018 15:32

Jeszcze kilka lat temu monitoring GPS w samochodach był raczej ciekawostką niż powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Dziś wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie braku wsparcia systemu GPS w zarządzaniu flotą. Jakie korzyści płyną z monitoringu w pojazdach?

Praktycznie na całym świecie rozwiązania Vehicle Tracking (śledzenie pojazdów) cieszą się ogromną popularnością. W USA już 44% firm korzysta z monitoringu pojazdów, w innych wysoko rozwiniętych krajach jest podobnie (źródło: http://gpsworld.com/2016-fleet-management-technology-report-now-available/).

– Monitoring pojazdów przeszedł bardzo daleką ewolucję od prostych lokalizatorów GPS do zaawansowanych rozwiązań z obszaru telematyki. Współczesne systemy śledzenia samochodów potrafią dostarczyć dokładne dane zarówno o przejechanej trasie, jak i pracy poszczególnych podzespołów auta – podkreśla przedstawiciel firmy Vision Track. –Nowoczesny monitoring pojazdów wspiera zarządzanie flotą na wielu różnych poziomach – od planowania tras po zapewnienie większego bezpieczeństwa kierowcy i ładunku.

Oto kilka najważniejszych korzyści z używania monitoringu pojazdów:

Optymalizacja kosztów

Systemy śledzenia samochodów pozwalają zachować kontrolę nad pojazdem, który jest oddalony od siedziby firmy nawet o kilkaset kilometrów. Dzięki modułowi GPS i wielu różnym czujnikom można monitorować różne parametry samochodu, tankowania, a nawet styl jazdy kierowcy. W rezultacie łatwo się zorientować, co generuje największe koszty w użytkowaniu danego auta i wprowadzić odpowiednie oszczędności (np. ecodriving, wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem paliwem itp.).

Zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i ładunku

Stały nadzór nad pojazdem, jaki zapewnia monitoring, to także zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i ładunku. W razie niebezpiecznej sytuacji pracownik może uruchomić przycisk antynapadowy, alarmując centralę. Dodatkowo nowoczesne systemy monitoringu pozwalają określać niepożądane sytuacje (np. zmianę trasy przejazdu, długie przestoje, gwałtowne przyspieszenia itp.), które automatycznie wzbudzą alarm i pozwolą błyskawicznie zareagować osobie nadzorującej flotę. Warto również podkreślić, że zamontowanie lokalizatora GPS ułatwia często również odzyskanie pojazdu w przypadku kradzieży.

Lepsze planowanie tras

Monitoring GPS ułatwia optymalizowanie tras przejazdów. Oprogramowanie może pobierać dane z samochodu, uwzględniać rodzaj towaru i czas potrzebny na załadunek oraz rozładunek, proponując najlepszą trasę z możliwych. Do tego, znając aktualną pozycję pojazdu, można dowolnie modyfikować trasę, jeśli wydarzą się na niej nieprzewidziane trudności (np. wypadki) lub pojawią się nowe zlecenia. W ten sposób monitoring pomaga maksymalnie skrócić czas przejazdu i ułatwia takie planowanie tras, aby ograniczyć puste przebiegi.

Zmniejszenie kosztów ubezpieczenia pojazdów

Monitoring pojazdów jest pozytywnie postrzegany przez ubezpieczycieli. W dużej mierze jest to związane z kwestią zwiększenia bezpieczeństwa samochodów i ładunków, o czym wspomnieliśmy wyżej. Pojazdy wyposażone w moduły GPS znajdują się pod stałą kontrolą, co oznacza, że w przypadku zaistnienia sytuacji niebezpiecznej można błyskawicznie zareagować i na przykład wezwać policję. Skoro zmniejsza się ryzyko ubezpieczyciela, ten często decyduje się na obniżenie składki ubezpieczenia AC.

To oczywiście tylko kilka przykładów korzyści płynących z zamontowania monitoringu w samochodach. Warto przy tym wybierać systemy wysokiej jakości, które są niezawodne i posiadają kompleksowe wsparcie techniczne.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)