Dlaczego baterie w telefonach tak szybko się rozładowują?

Dlaczego baterie w telefonach tak szybko się rozładowują?

Dlaczego baterie w telefonach tak szybko się rozładowują?
Źródło zdjęć: © Fotolia | radeboj11
Bolesław Breczko
08.08.2017 15:53, aktualizacja: 08.08.2017 16:15

Czasy, gdy telefon komórkowy na jednym ładowaniu wytrzymywał tydzień, dawno już minęły i raczej prędko nie wrócą. Baterie w telefonach, chociaż są zdecydowanie bardziej zaawansowane niż jeszcze 10 lat temu, to niestety nie nadążyły za energożernymi smartfonami. Sprawdźmy, które ich elementy najbardziej obciążają baterię.

1 / 6

Ekran - zmniejsz jasność

Obraz
© WP.PL

Wyświetlacz jest najbardziej energochłonnym elementem telefonu. Nawet gdy nie używamy go intensywnie (np. do gier lub filmów), to właśnie ekran w największym stopniu rozładowuje baterię. Składa się na to jego rozmiar, rozdzielczość czy liczba kolorów. Dlatego właśnie starsze telefony bez dużych, dotykowych ekranów mogły pracować na jednym naładowaniu baterii tak długo. To, co możemy zrobić, aby choć trochę zmniejszyć zapotrzebowanie ekranu na energię, to zmniejszyć jasność oraz wyłączyć automatyczne dostosowanie jej poziomu. Zamiast animowanych tapet lepiej ustawić statyczne obrazki.

2 / 6

Filmy - jeśli możesz, zmniejsz rozdzielczość

Obraz
© WP.PL

Filmy. Dzięki szybkiemu internetowi LTE coraz więcej osób zaczyna oglądać filmy na smartfonach. To na pewno świetna rozrywka, gdy trzeba zabić czas, jednak jest bezlitosna dla baterii. Aby zmniejszyć zużycie prądu podczas odtwarzania video, jeśli to możliwe, zmniejsz rozdzielczość filmu i przyciemnij obraz.

3 / 6

Powiadomienia - wyłącz niepotrzebne

Obraz
© WP.PL

Powiadomienia. Chociaż nie zużywają bardzo dużo energii, to wyłączone zużywają jeszcze mniej. Zostaw tylko te powiadomienia, które rzeczywiście są przydatne. W końcu nie każda aplikacja musi mieć pozwolenie do wyświetlania informacji na ekranie. Większość z nich i tak jest mało użyteczna.

4 / 6

Aktualizacje - pamiętaj o nich

Obraz
© WP.PL

Nieaktualny system i aplikacje. Aktualizacje często optymalizują użycie baterii przez aplikacje. Jeśli jednak masz na telefonie zainstalowanych ich kilkadziesiąt, oznacza to, że praktycznie cały czas twój telefon będzie ściągał i instalował aktualizacje. Najlepszą metodą jest wyłączenie automatycznych aktualizacji i robienie tego ręcznie. Ale kto by miał na to czas?

5 / 6

Gry - unikaj tych najbardziej obciążających

Obraz
© WP.PL

Gry angażują nie tylko wyświetlacz, ale też procesor, pamięć podręczną i procesor graficzny. Taka składanka to najszybszy sposób do rozładowania telefonu. Im bardziej wymagająca grafika gry (świat 3D, liczne efekty wizualne) tym szybciej zacznie spadać poziom baterii. Najlepsza rada – nie graj. Jeśli grasz, wybieraj proste gry 2D.

6 / 6

Ładuj baterią "z głową"

Obraz
© Shutterstock.com

Ostatnia wskazówka nie wydłuży pracy telefonu na jednym ładowaniu, ale za to wydłuży żywotność baterii. Po pierwsze nowe baterie działają najlepiej, gdy są naładowane w 40 - 80 procentach. Nie musisz czekać aż bateria rozładuje się do końca, nawet lepiej, gdy naładujesz ją wcześniej. Po drugie, błędem jest pozostawianie naładowanej w 100 proc. baterii podpiętej do ładowarki. Powoduje to, że proces ładowania zaczyna się co chwilę, gdy poziom spadnie do 98-99 proc. Takie "doładowywanie" negatywnie wpływa na żywotność baterii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)