Dla mamy, cioci, dziadka. Telefony odpowiednie dla seniorów

Dla mamy, cioci, dziadka. Telefony odpowiednie dla seniorów

Dla mamy, cioci, dziadka. Telefony odpowiednie dla seniorów
Źródło zdjęć: © Flickr
14.09.2020 11:10

Aparaty telefoniczne dla seniorów pozwalają starszym osobom zachować łączność ze światem, a w razie potrzeby - szybko wezwać pomoc. Duży wyświetlacz, widoczne przyciski z dużymi cyframi i jak najprostsze wybieranie numeru - to ważne przy wyborze takiego telefonu. Na które modele warto zwrócić uwagę?

Stała łączność to podstawa

Łączność z bliskimi jest dla seniorów bardzo ważna, a możliwość powiadomienia o pogorszeniu samopoczucia wręcz niezbędna. Starsze osoby potrzebują nieco innych telefonów niż pozostali użytkownicy. Najpotrzebniejsze funkcje, prosta obsługa, menu w języku polskim i obowiązkowo czytelny, dość duży wyświetlacz i przyciski. Taki powinien być odpowiedni telefon dla seniora. Tego rodzaju modele często służą do wykonywania połączeń pod kilka numerów, które warto wprowadzić do urządzenia od razu po zakupie, aby model był gotowy do wykonywania połączeń natychmiast. Przyda się krótkie "szkolenie", aby osoba, która będzie korzystała z telefonu, mogła poznać jego funkcje pod okiem kogoś bardziej obeznanego z elektroniką.

Warto zwrócić uwagę na to, czy telefon dla osoby w podeszłym wieku ma dedykowany przycisk SOS. Ułatwi on posiadaczowi tego urządzenia kontakt z rodziną w sytuacjach kryzysowych. W doborze odpowiedniego modelu można też zwrócić uwagę na to, czy telefon ma wbudowaną latarkę. Praktyczne i cenione rozwiązanie to także... klapka. Niektórzy już zdążyli o tym zapomnieć, ale klasyczny telefon z przyciskami wymaga blokady klawiatury przed włożeniem go do kieszeni czy torebki, aby omyłkowo nie wykonać niechcianego połączenia. W modelach z klapką wystarczy ją zamknąć.

Babcia będzie dzwonić codziennie

Dobrze, aby aparat przypominał model, z którego wcześniej korzystał nasz senior (np. ta sama marka, wygląd, sposób wybierania numeru). To w znacznym stopniu ułatwi naukę obsługi nowego urządzenia. Nie sugerujmy się za bardzo aktualnymi nowinkami i promocjami. Jeśli zdarzy się potrzeba, że trzeba będzie szybko zadzwonić np. po lekarza, a starsza osoba mieszka sama, telefon musi być wykonany szybko. Nawet proste zmiany w telefonie mogą wydawać ci się proste, ale nie muszą takie być dla dziadka albo babci. Pomóż w regulacji głośności dzwonka i w doborze jego melodii. Jeśli starsza osoba nie odbierze telefonu, bo dzwonek będzie zbyt cichy, dzwoniąca osoba może zacząć się martwić.

Techniczne nowinki pojawiają się bardzo szybko, a nasza babcia czy dziadek mogą nie poradzić sobie z obsługą urządzenia z nadmiarem zbędnych aplikacji, ikonek i dodatków. Trzeba przyznać, że tych jest czasem tak dużo, że nawet obeznane z nowoczesnymi smartfonami osoby mogą sobie od razu nie poradzić. Pamiętajmy o tym, że z czasem opanowanie nowych funkcji przychodzi trudniej, a niektórzy seniorzy wstydzą się poprosić o pomoc. Z prostych modeli określanych jako telefony dla seniorów chętnie korzystają nie tylko starsze osoby. Lubią je też użytkownicy ceniący proste, zrozumiałe i nieprzekombinowane urządzenia. Poza komórkami są też dostępne uproszczone modele smartfonów i telefony bezprzewodowe ze stacją, dzięki której nie trzeba pamiętać o podłączeniu modelu do ładowarki, które nieco przypominają telefon stacjonarny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)