Trwa ładowanie...

Dig Rush: pierwsza gra na receptę

Siedzenie przed monitorem, a więc i granie w gry komputerowe nie przyczynia się do poprawy naszego wzroku. Przynajmniej tak było dotychczas. Gra Dig Rush zamierza to zmienić.

Share
Dig Rush: pierwsza gra na receptę
Źródło: chip.pl
d2g1a45

Dwa lata temu opublikowano wyniki badań, według których gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu niedowidzenia, zwanego również „leniwym okiem”. Naukowcy z McGill University w Montrealu udowodnili wtedy, że cierpiącym na to schorzenie pomaga popularny Tetris.

Całą sprawą zainteresowało się studio Ubisoft, które nawiązało współpracę z naukowcami z Uniwersytetu McGill oraz startupem Amblyotech. Jego założyciele twierdzą, że odkryli nowy, innowacyjny skuteczny sposób na leczenie leniwego oka za pomocą gier komputerowych. Przekonali do tego francuskiego producenta i wydawcę, a owocem ich współpracy jest gra Dig Rush.

d2g1a45

Grę uruchamia się na tablecie, a siedzący w okularach 3D pacjent ćwiczy zarówno zdrowe jak i chore oko. Dzięki zastosowaniu okularów do każdego oka mogą trafiać obrazy o innym stopniu kontrastu, "ucząc" organy właściwej współpracy. W efekcie, po odpowiednim czasie spędzonym na grze, poprawia się ogólna zdolność widzenia pacjenta.

(fot. AFP)
Źródło: (fot. AFP)

Informacje te są o tyle optymistyczne, że dotychczasowe metody leczenia niedowidzenia - wśród których najpopularniejsza polega na zakładaniu przepaski na oko - nie są zbyt skuteczne, a ich działanie wymaga długiego czasu. Problemem jest również często niechęć dzieci do ciągłego noszenia opaski. Z grą komputerową raczej nie będzie takiego problemu.

Wstępne testy gry, w których wzięło udział 200 osób dotkniętych niedowidzeniem wypadły bardzo pozytywnie. U 90 proc. badanych (czyli u 180 osób) zanotowano znaczącą poprawę wzroku. Niemniej ważnym jest też fakt, że nowy sposób terapii działa na osoby dorosłe – tradycyjna metoda leczenia leniwego oka nie może pochwalić się tym samym. Wyniki badań pokazują jeszcze jeden pozytywny wpływ gry - poza leczeniem leniwego oka poprawia ona zdolność widzenia trójwymiarowego.

d2g1a45

I w ten właśnie sposób Dig Rush może być pierwszą grą komputerową, polecaną oficjalnie przez lekarzy. Ciekawe, czy polski NFZ planuje refundować jej zakup z Uplay.

Zobacz także - The Order 1886 - gra, która zmienia przeszłość

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Xiaomi Yi: lepsza i tańsza od GoPro Hero?

d2g1a45

Podziel się opinią

Share
d2g1a45
d2g1a45
Więcej tematów