Deweloperzy chcą większego udziału w zyskach App Store

Deweloperzy chcą większego udziału w zyskach App Store

14.05.2010 17:30, aktual.: 17.05.2010 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wprowadzona przez Apple w App Store zasada 70/30 coraz mniej podoba się programistom aplikacji mobilnych. Twierdzą oni, że taki podział przychodów ze sprzedaży aplikacji jest dla nich krzywdzący - wynika z badania przeprowadzonego przez Evans Data.

70/30 to zasada mówiąca o tym, że z każdego dolara pochodzącego ze sprzedaży aplikacji mobilnej 70 centów trafia do kieszeni programisty, natomiast pozostałe 30 centów zatrzymuje właściciel sklepu z oprogramowaniem.

Zasada ta została wprowadzona przez Apple w jego App Store, później zaadoptowana przez Nokię w Ovi Store oraz Google w Android Market. 80% pytanych programistów twierdzi, że taki podział przychodów ich już nie zadowala.

Co więcej, skarżą się oni na ograniczenia, jakie narzucają na nich sklepy mobilne. 70% z nich uważa, że sklepy nie powinny ingerować w końcową cenę aplikacji, a prawie połowa z badanych twierdzi, że nie powinno być żadnych ograniczeń.

Według pytanych programistów zasada 70/30 powinna być zmieniona bardziej na ich korzyść. Nie zadeklarowali oni jednak jaki podział byłby dla nich bardziej satysfakcjonujący.

W ankiecie wzięło udział ponad 490 programistów z Ameryki Północnej, udostępniających swoje aplikacje poprzez sklepy mobilne. Warto jednak zauważyć, że z tego kanału dystrybucji korzysta zaledwie 15% wszystkich tamtejszych twórców oprogramowania mobilnego.

Między innymi z powodu ograniczeń, jakie narzucają na nich sklepy mobilne, ponad połowa z nich decyduje się na bezpośrednią sprzedaż swojego oprogramowania klientom indywidualnym i firmom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)