ycipk-384ypr

Deszcz meteorów nad Polską. Będziemy świadkami pięknego widowiska

Dziś w nocy na niebie rozegra się zjawiskowy spektakl. Będziemy świadkami intensywnego deszczu meteorów z roju alfa Monocerotydy. Naukowcy zapewniają, że rozbłysk będzie wyjątkowo mocny. Zobaczymy go również w Polsce - niestety, tylko przez pół godziny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Deszcz meteorów będzie widoczny w Polsce
Deszcz meteorów będzie widoczny w Polsce (Shutterstock.com)
ycipk-384ypr

W nocy z 21 na 22 listopada mieszkańcy Ziemi będą mogli podziwiać na niebie wyjątkowe zjawisko. Wszystko za sprawą intensywnego deszczu meteorów z roju alfa Monocerotydy. - Zobaczymy ponad 400 "świecących śladów” - mówią naukowcy. Radiant - obszar na sferze niebieskiej, w którym przecinają się drogi meteorów należące do danego roju, leżał będzie w pobliżu gwiazdy Procjon, blisko granic konstelacji Jednorożca.

Szczytowa aktywność roju przypadnie na godzinę 4:50 nad ranem czasu uniwersalnego. Potrwa od 15 do 40 minut, dlatego naukowcy zalecają, aby obserwacje rozpocząć nie później niż 4:15 czasu UT. Obserwatorzy z Europy, w tym także z Polski również będą mogli nacieszyć oczy tym wyjątkowym widowiskiem.

ycipk-384ypr

Polacy będą mieli okazję zobaczyć część roju około godziny lub dwóch przed świtem. "Wszystko co dobre szybko się kończy" - wspaniałe zjawisko będzie dla nas widoczne zaledwie pół godziny. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał księżyc, ponieważ będzie słabnąć.

Czytaj także: "Wybuch" w kosmosie. Nawet z Polski będzie go widać

Rój alfa Monocerotydów został odkryty po raz pierwszy w nocy z 20 na 21 listopada 1925 roku przez amerykańskiego obserwatora F. T. Bradleya. Od dłuższego czasu rój ten znajduje się pod intensywną obserwacją dwóch naukowców - Petera Jenniskens'a, naukowca z Instytutu SETI i NASA Ames Research Center oraz Esko Lyytinena z fińskiej sieci bolidowej. Źródło alfa Monocerotydów wciąż jest nieznane, jednak według naukowców, odpowiada za nie kometa, która krąży wokół Słońca od 500 lat.

ycipk-384ypr

Naukowcy twierdzą, że dzisiejszej nocy możemy spodziewać się nawet 7 meteorów na minutę. Zjawisko najlepiej widoczne będzie z Ameryki Południowej, wschodniej Ameryki Północnej, a także zachodniej Europy. Deszcz meteorów najlepiej oglądać z dala od miasta, gdyż otwarta przestrzeń pozwoli nam podziwiać niebo w pełnej okazałości. Aby napawać się cudownym widokiem nie będziemy potrzebować ani lornetki, ani teleskopu.

Zobacz także: Leonidy 2019: rój meteorytów zobaczymy już w ten weekend

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-384ypr

ycipk-384ypr
ycipk-384ypr