Trwa ładowanie...
d2jx5np
CHIP

Der Spiegel: trojan Regin to narzędzie stworzone przez NSA

Złośliwe oprogramowanie o nazwie Regin zostało odnalezione w komputerach europejskich firm telekomunikacyjnych, a nawet u członków Komisji Europejskiej czy pracowników urzędu kanclerza Niemiec. Pewne fakty wskazują na to, że przygotowała je... Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Der Spiegel: trojan Regin to narzędzie stworzone przez NSA
(chip.pl)
d2jx5np

Regin to oprogramowanie służące do wychwytywania cennych danych, takich jak hasła, maile czy dokumenty tekstowe, a następnie potajemnego przesyłania ich dalej. Innymi słowy - jeszcze jeden trojan, ale jednak nieco różniący się od pozostałych.

Jak podaje "Der Spiegel", eksperci z rosyjskiej firmy Kaspersky zauważyli daleko idące podobieństwa między kodem tego trojana a oprogramowaniem o nazwie Qwerty, opisanym w materiałach ujawnionych przez Snowdena. Oprogramowaniem, które przygotowane zostało przez tzw. "Sojusz pięciorga oczu", czyli tajne porozumienie instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Stanów Zjednoczonych, Anglii, a także Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Trojan Regin określany jest przez ekspertów Kaspersky'ego (któremu wtórują pracownicy Symanteca) jako "majstersztyk" - jedna z najlepszych broni toczącej się obecnie cyberwojny, której atakami padły instytucje w co najmniej 14 krajach świata. Wśród nich znajduje się Belgia, Niemcy, ale także Brazylia, Indie czy Indonezja. Kaspersky nie komentuje wprost, co oznacza tak daleko idące podobieństwo między tym programem a oprogramowaniem z dokumentów ujawnionych przez Snowdena, ale "Der Spiegel" nie owija w bawełnę i nie ma wątpliwości, kto jest jego autorem.

d2jx5np

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Cyanogen chce usunąć Google z Androida

d2jx5np

Podziel się opinią

Share
d2jx5np
d2jx5np
Więcej tematów