Trwa ładowanie...
d1ghx0v
d1ghx0v

Delta Force (Airborne)

Zadaniem Delta Force w czasie "Pustynnej Burzy" była ochrona gen. Schwarzkopfa Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Zadaniem Delta Force w czasie "Pustynnej Burzy" była ochrona gen. Schwarzkopfa

Delta Force, nazywana również D-Boys, a oficjalnie 1st Special Forces Operational Detachment-Delta, to jednostka specjalna armii amerykańskiej wyszkolona do działań antyterrorystycznych i ochrony VIP-ów.

Delta Force a armia Stanów Zjednoczonych

Delta force jest jednostką powstałą w 1977 roku z inicjatywy pułkownika Charlesa Beckwitha. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza swojemu założycielowi, który podczas wojny w Wietnamie brał udział w akcji o kryptonimie „Project Delta”. Jednostka podlega Połączonemu Dowództwu Operacji Specjalnych.

Delta Force – specyfika

Delta Force dzieli się na trzy szwadrony (A, B, C), modyfikowane pod względem struktury i liczebności w zależności od przeprowadzanej operacji. Działanie, a także system szkoleń Delta Force oparte są na brytyjskim SAS (Special Air Service). Zadania tej jednostki polegają głównie na odbijaniu zakładników przetrzymywanych w budynkach czy porwanych samolotach, a także prowadzeniu operacji CT (bezpośrednie akcje antyterrorystyczne z użyciem broni palnej) poza granicami USA. Podczas misji Delta Force współpracuje z jednostkami takimi jak brytyjski SAS, niemiecki GSG9 czy polski GROM.

Siedzibą i głównym ośrodkiem szkoleniowym Delta Force jest Fort Bragg, znajdujący się w pobliżu miejscowości Fayetteville, w stanie Karolina Północna.

Delta Force – akcje

Delta Force to jedni z najlepiej wyszkolonych żołnierzy amerykańskiej armii. Od momentu powstania jednostki biorą udział w niebezpiecznych akcjach odbijania zakładników czy ochrony ważnych osobistości.

Do udanych akcji Delta Force należy zaliczyć ochronę sportowców biorących udział w Igrzyskach Panamerykańskich w 1979 roku w Portoryko, operację uwolnienia więźniów Richmond Hill na Grenadzie oraz odbicia samolotu z rąk terrorystów w 1984 roku. Poza tym D-Boys brali udział w akcji „Acid Gambit” podczas inwazji na Panamę w 1989 roku i operacji "Pustynna Burza" jako ochrona generała Normana Schwarzkopfa. Swoją obecność zaznaczyli również w 1993 roku w Mogadiszu, stolicy Somalii w czasie poszukiwania dowódcy wojskowego Mohameda Farah Aidida. Rok później jednostka Delta Force została wysłana na misję na Haiti, a w 1997 współuczestniczyła w odbiciu zakładników przetrzymywanych przez lewicową bojówkę w rezydencji ambasadora Japonii w Limie.

Żołnierze Delta Force prowadzili szeroko zakrojone akcje w Afganistanie w celu poszukiwania talibów i członków Al-Kaidy, brali udział w operacji „Iraqui Freedom” w 2003 i „Inherent Resolve” przeciwko Państwu Islamskiemu w 2015 roku. Jedną z najgłośniejszych misji Delta Force w ostatnich latach była akcja „Black Swan”, podczas której doszło do schwytania lidera kartelu Sinaloa, Joaquina „El Chapo” Guzmána.

Najbardziej znaną operacją Delta Force, która zakończyła się niepowodzeniem była próba odbicia zakładników przetrzymywanych w budynku ambasady amerykańskiej w Teheranie w 1980 roku. Plan pokrzyżowała burza piaskowa, która zmusiła śmigłowce amerykańskie do lądowania awaryjnego na pustyni, a przez to dekonspirację oddziału.

Delta Force – wyposażenie

D-Boys to komandosi, którzy wyposażeni są w najnowocześniejszą broń, często projektowaną specjalnie dla tej jednostki, na przykład pistolety Colt 1911 z 8-nabojowym magazynkiem. Poza tym Delta wykorzystuje pistolety z rodziny Para-Ordnance, pistolety maszynowe typu MP5, karabiny M14, HK416 i odmiany AR-10, karabiny maszynowe (FN Minimi Para Model, M60E4), karabiny wyborowe (M21, M24, M40 i Berret 82A1/M107), a także strzelby i granatniki.

Delta Force – rekrutacja

Rekrutacja do Delta Force nie odbywa się tradycyjnie poprzez składanie kandydatury. W oddziale pracują specjalni selekcjonerzy, którzy poszukują odpowiednich osób wśród innych jednostek wojskowych. Dzisiejsze oddziały Delty stanowią przede wszystkim byli rangersi (US Army Rangers), zielone berety (US Army Special Forces), nocni łowcy (US 160. Special Operations Aviation Regiment) oraz żołnierze innych jednostek powietrznodesantowych i rozpoznawczych.

Cenne dla Delta Force jest nie tylko doświadczenie w prowadzeniu działań specjalnych, ale również niecodzienne umiejętności w zakresie elektroniki, telekomunikacji, alarmów czy chociażby znajomość rzadkiego języka bądź dialektu.

Delta Force – szkolenia

Szkolenia Delta Force to trwające 3 lub 4 tygodnie programy treningowe według wytycznych SAS, na które składają się ćwiczenia weryfikujące kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Kandydaci poddawani są testom sprawnościowym, między innymi 30-kilometrowym przemarszom, kilkukilometrowym biegom, pływaniu ze związanymi rękami, seriom pompek i przysiadów. Zwracana jest również uwaga na ich wytrzymałość, odporność na stres i zmęczenie.

Po pomyślnym przejściu pierwszego treningu, rekruci do Delta Force przechodzą kolejny etap szkoleń, trwający rok. Wtedy komandosi nabywają umiejętności specjalistyczne, a po ostatecznym zakończeniu programu przydzielani są do sekcji, w której dziedzinie wykazują najwyższe umiejętności.

Delta Force (Airborne)
Główna siedziba

Fort Bragg, Karolina Północna

Rok założenia

1977

Typ organizacji

militarna

Cele

tajne operacje, odbijanie zakładników, działanie antyterrorystyczne

d1ghx0v

d1ghx0v
d1ghx0v
Więcej tematów
d1ghx0v