Czy warto uczyć (się) programowania?

Czy warto uczyć (się) programowania?

Czy warto uczyć (się) programowania?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.09.2016 10:43

Całkiem niedawno świętowaliśmy 25-lecie Internetu w Polsce. Za jego początek uważa się wysłanie pierwszego e-maila z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od tego momentu trochę się u nas pozmieniało.

Według badań CBOS, w ubiegłym roku z Internetu korzystało regularnie 96. Polaków w wieku 18-34 lata oraz 86% w przedziale wiekowym 34-44 lata. Tygodniowo, przeciętny polski internauta spędza online 13 godzin. Obecnie duża część z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez smartfona, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzić np. rozkład komunikacji miejskiej, wykonać szybki przelew lub zorientować się w repertuarze kinowym. Wszystkie informacje dostępne w sieci muszą być – dosłownie – na wyciągnięcie ręki.

Pomimo tak szybkiego rozwoju rozwiązań cyfrowych i wzrostu zamożności naszego społeczeństwa, eksperci zwracają uwagę, że ciągle jeszcze stoją przed nami wyzwania związane z nowoczesnymi technologiami. Jest to m.in. zapewnienie dostępu do sieci w miejscach, gdzie wciąż nie jest to możliwe, edukacja osób, które nie potrafią jeszcze korzystać z Internetu czy zapewnienie bezpieczeństwa internautom podczas codziennej pracy i rozrywki. Patrząc na ciągle zmieniający się rynek pracy i rosnącą rolę narzędzi IT, możemy mówić o jeszcze jednym wyzwaniu. Jest nim potrzeba nauki programowania.

Sektor nowoczesnych technologii jest jednym z priorytetów dla gospodarek, które chcą się rozwijać. Nie da się tego zrobić bez specjalistów od programowania. Szacuje się, że już w tej chwili brakuje ich w Polsce ok. 5. tysięcy, a liczba ta ma nadal rosnąć. Jest to zresztą nie tylko nasz problem – wg danych Komisji Europejskiej, do końca 2020 roku w całej Unii będzie brakować ich prawie milion. Szkoły wyższe nie nadążają z procesem edukacyjnym, który pozwoliłby zaspokoić zapotrzebowanie rynku. Z obliczeń CodersTrust Polska wynika, że wzrost ilości miejsc na kierunkach informatycznych wynosi jedynie 2% roczne. To powoduje, że luka na polskim rynku IT będzie się nadal pogłębiać.
Młodzi ludzie często zastanawiają się, czy znajdą po swoich studiach dobrą pracę. Jakie są dla nich perspektywy? Często odpowiedzi nie napawają optymizmem. W wielu przypadkach rozwiązaniem może być właśnie nauka programowania. Kursy on-line mogą być dodatkiem do ścieżki edukacyjnej, którą zdążył już wybrać student. Ich terminy są tak dopasowane, żeby nie kolidowały z innymi obowiązkami. Czemu warto pójść w tym kierunku? Odpowiedź jest prosta: programistów potrzebuje coraz więcej branż. Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze portale z ogłoszeniami –. na uwagę zwraca chociażby zapotrzebowanie w sektorze finansów. Co ważne – żeby zostać pełnoprawnym programistą i zyskać podstawy do dalszego rozwoju, nie potrzeba wcale 5-letnich studiów kierunkowych. Kursy on-line dają szyte na miarę umiejętności, które pozwolą godnie zarabiać dzięki pierwszym zleceniom z portali freelancerskich. Od kursanta zależy, czy programowanie będzie tylko dodatkiem do codziennych zajęć, czy też zwiąże z nim swoją dalszą karierę.
Wspomnieliśmy o freelancingu. Umiejętności sprawnego posługiwania się różnymi językami programowania otwierają również drzwi do tego świata. Rozwój Internetu spowodował, że dziś możemy pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Realizacja zleceń dla globalnych firm, z siedzibą w Londynie, Tokio czy Nowym Jorku, dostępna jest z poziomu domowej kanapy lub –. puszczając wodze fantazji – leżaka na piaszczystej plaży, osłoniętego cieniem egzotycznych palm. Freelancing zrównuje możliwości mieszkańców metropolii, miast średniej wielkości i wsi. O takiej formie zarabiania pieniędzy musimy edukować równocześnie z nauką programowania. Warto podkreślać jej zalety – elastyczne godziny pracy, możliwość wykonania obowiązków z domu. Część młodych nie chce pracować w korporacji, wolą oni zachować niezależność. Freelancing programistyczny daje tutaj wiele możliwości.
Platforma CodersTrust Polska stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku, jak również pokazać młodym ludziom, jak programowanie może odmienić ich życie._ „Do dokonania kolejnych milowych kroków potrzebujemy doktorów habilitowanych i profesorów, jednak w świecie technologii internetowych kolejna wielka rzecz może powstać w umyśle młodego studenta” _– mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska. _ „Wierzymy, że nasze kursy pozwolą odkryć wielkie talenty, które przyczynią się do rozwoju IT w Polsce. Młodzi Polacy mają wielki potencjał. Potrzeba tylko pokierowania ich na odpowiednie tory” _– dodaje.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)