Czy twój iPhone 6S ma dobry czy zły chip A9? Bo są dwa

Czy twój iPhone 6S ma dobry czy zły chip A9? Bo są dwa12.10.2015 10:03
Czy twój iPhone 6S ma dobry czy zły chip A9? Bo są dwa
Źródło zdjęć: © Omar Jordan Fawahl / CC

Sprawa jest o tyle ciekawa, że o ile Apple zapewnia, że różnice powinny być minimalne, o tyle testy użytkowników wskazują na co innego.

Apple określa procesor stanowiący serce nowych iPhone'ów 6S i 6S Plus po swojemu, jako A9. Ale, jak się okazuje, mogą to być różne procesory A9 - produkowane przez koreańskiego Samsunga lub też przez tajwańską firmę TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.).

Pierwszy, produkowany przez Samsunga, nosi nazwę kodową APL0898 i ma powierzchnię 96 mm kwadratowych, natomiast drugi, APL1022, to chip o powierzchni 104,5 mm, produkowany przez TSMC. Apple stwierdza tylko ogólnie, że każdy z tych procesorów oparty jest o "nową architekturę", ale można się domyślać, że w przypadku Samsunga chodzi o 14-nanometrową wersję FinFET, zaś w przypadku TSCM – 16-nanometrową.

I tu zaczyna się tak naprawdę najciekawsza część tej historii. Wielu użytkowników stwierdziło, że telefony z chipem produkowanym przez TSCM działają nawet dwie godziny dłużej od identycznie użytkowanych iPhone'ów 6S z chipem Samsunga. A dwie godziny to już całkiem spora różnica.

Apple oficjalnie zapewnia, że oba układy powstają zgodnie z wytycznymi i oba spełniają wysokie standardy pracy, zaś realne różnice między nimi nie powinny być większe niż 2-3 procent (chodzi o czas pracy urządzeń).

Cóż, trzeba też przyznać, że firma dysponuje niewątpliwie dokładniejszymi danymi, pochodzącymi zarówno z testów przed wypuszczeniem urządzeń na rynek, jak i z raportów dochodzących do firmy w obecnym czasie. Niemniej testy przeprowadzone przez niektórych użytkowników też wydają się dość wiarygodne... A one pokazują już co innego.

I jeszcze jedna informacja na marginesie - oczywiście nie jest tak, że Apple chwali się na pudełku czy gdziekolwiek indziej, jaka wersja procesora A9 została użyta w danym egzemplarzu iPhone'a. Aby to stwierdzić, możemy posłużyć się nieautoryzowanym oprogramowaniem, ale wymaga ono, by odpowiednia strona internetowa została otworzona właśnie z użyciem badanego iPhone'a. Ciężko to zrobić, zanim go kupimy...

Zobacz także: Ile jest w stanie wytrzymać nowy iPhone 6S?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: To właściwie jaki procesor siedzi w Surface Pro 4?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)