Czy można reklamować towar, gdy paragon nam wypłowieje?

Czy można reklamować towar, gdy paragon nam wypłowieje?

Czy można reklamować towar, gdy paragon nam wypłowieje?
Źródło zdjęć: © Ricardo Liberato / CC BY-SA 2.0
23.05.2016 09:49

Dla większości z nas paragon jest jedynym dowodem zakupu danego towaru. Niestety, kiedy zakup dotyczy przedmiotu, który objęty jest kilkuletnią gwarancją, wtedy wyblakły paragon staje się zmorą. Co zrobić, gdy popsuje nam się sprzęt, a nasz paragon wypłowiał? Czy możemy wtedy zareklamować towar?

Dla większości z nas paragon jest jedynym dowodem zakupu danego towaru. Kiedy zakup dotyczy przedmiotu, który objęty jest kilkuletnią gwarancją, wyblakły paragon staje się problemem. Co zrobić, gdy popsuje nam się sprzęt, a nasz paragon wypłowiał? Czy możemy wtedy zareklamować towar?

Zgodnie z obowiązującym prawem kasy fiskalne powinny spełniać odpowiednie wytyczne m.in. takie, że muszą mieć pamięć i powinny drukować zarówno oryginał, jak i kopię. Co ważne, rozporządzenie ministra finansów z 201. roku jasno określa, jak ma wyglądać paragon. Dowód zakupu musi być czytelny, dzięki czemu kupujący może sprawdzić, czy transakcja przebiegła prawidłowo. Niestety nie znajdziemy tam żadnych kryteriów dotyczących samego papieru. W tym przypadku trwałość wydruku jest uzależniona od producenta.

Niekoniecznie musi to być paragon

Ustawa konsumencka nie określa jasno, co może być dowodem zakupu. Jeśli nie posiadamy paragonu, możemy poprosić sprzedawcę o sprawdzenie własnych paragonów, powołać świadka, z którym robiliśmy zakupy lub wydrukować potwierdzenie transakcji, jeśli płaciliśmy kartą płatniczą. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski, Renata Jezierska, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej wyjaśniła, że _ "w przypadku reklamacji gdy paragon wyblakł, konsument może złożyć reklamację również w sytuacji, gdy nie posiada paragonu, a tym samym także gdy paragon jest nieczytelny. Prawo konsumenta do reklamacji nie może być w żaden sposób ograniczane. Nie budzi wątpliwości, że podstawą złożenia reklamacji jest wada zakupionego towaru lub usługi, a nie paragon" _.

Renata Jezierska wyjaśnia również, że "_ paragon jest zatem jednym z wielu możliwych dowodów zakupu, jaki konsument może przedstawić sprzedawcy zgłaszając reklamację. Powyższe oznacza, że brak paragonu (bądź nieczytelny paragon) nie ogranicza możliwości dochodzenia przez konsumenta uprawnień z tytułu rękojmi bądź z tytułu niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. W takiej sytuacji należy w inny sposób udowodnić, że reklamowany towar został zakupiony u danego sprzedawcy - dowodem może być np. informacja na opakowaniu, podstemplowana pieczątką sprzedawcy karta gwarancyjna, potwierdzenie płatności, wyciąg z rachunku bankowego, zeznanie świadków. Sprzedawca nie może uzależniać przyjęcia reklamacji od dostarczenia paragonu fiskalnego. Niemniej jednak warto pamiętać, że paragon jest najbardziej wiarygodnym dowodem potwierdzającym zawarcie umowy sprzedaży i znacznie ułatwia złożenie reklamacji. _"

Kupiłeś nowy produkt i obawiasz się, że dowód zakupu szybko zniknie? Powinieneś jak najszybciej skserować lub zeskanować paragon, a nawet zrobić mu zdjęcie. Inną metodą jest zaklejenie dowodu zakupu taśmą klejącą. Ewentualnie, jeśli masz miejsce, możesz go umieścić na półce w lodówce. Okazuje się, że paragony lubią niską temperaturę, dzięki czemu nie blakną i są czytelne. Poza tym możesz go trzymać w foliowej koszulce. To sprawi, że tusz nie będzie się tak szybko rozmazywał.

Jeśli nie udało ci się odpowiednio zabezpieczyć paragonu, skorzystaj z jednego z domowych sposobów na odzyskanie wydruku:

- wyprasuj paragon żelazkiem (najlepiej przez materiał). Ustawiasz urządzenie na średnią temperaturę i zaczynasz prasować. Dowód zakupu ściemnieje, zaś druk powinien ukazać się w kolorze białym;

- delikatne podgrzej za pomocą zapalniczki.

W obu przypadkach zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ zbyt wysoka temperatura może spalić paragon!

_ Źródło: Polska Times / Ministerstwo Finansów / UOKiK _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)