Czy jeśli kot przyjmuje kształt naczynia, do którego wejdzie, to jest płynem? Rozdano Ig Noble 2017!

Czy jeśli kot przyjmuje kształt naczynia, do którego wejdzie, to jest płynem? Rozdano Ig Noble 2017!

Czy jeśli kot przyjmuje kształt naczynia, do którego wejdzie, to jest płynem? Rozdano Ig Noble 2017!
Źródło zdjęć: © Wallpaperscraft
Łukasz Michalik
15.09.2017 12:42, aktualizacja: 15.09.2017 14:22

Ig Noble rozdane! Nagrody trafiły do naukowców badających, czy koty są płynem i jak rozchlapuje się kawa, gdy niesiemy ją w kubku. Jakie jeszcze odkrycia zostały docenione w tym roku?

Ig Noble to nagrody przyznawane za odkrycia naukowe, które wydają się dziwne, niepotrzebne albo nawet zwyczajnie głupie. To jednak tylko pozory, bo – jak zauważają sami organizatorzy imprezy – jej celem jest docenienie badań, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkryć, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane.

Wręczane od 1991 roku Ig Noble, nazywane również – chyba nieco niesłusznie – Antynoblami, to nagrody przyznawane przez wydawcę "Annals of Improbable Research" – naukowego dwumiesięcznika, prezentującego w humorystyczny sposób nietypowe lub absurdalne eksperymenty. Jak opowiada uczestnicząca w tegorocznej gali, badaczka specjalizująca się w nowych technologiach, Aleksandra Przegalińska-Skierkowska:

Panuje atmosfera zdecydowanie piknikowa i taka właśnie ma być zgodnie z założeniem organizatorów. Nobliści miotłami zamiatają papierki rzucane przez publikę. Ig Nobel jest traktowany trochę jako żart, ale też jako narzędzie promocji projektu - to są jednak rzetelne badania, tylko że ekstrawaganckie.
Aleksandra Przegalińska-Skierkowska

Tegoroczna ignoblowa gala odbyła się, podobnie jak poprzednio, na Uniwersytecie Harvarda. Kto i za co został wyróżniony tym razem?

Nagroda pokojowa: jak walczyć z chrapaniem?
Chrapanie może być powodem poważnych konfliktów. Można im zapobiegać w prosty sposób: grając na aborygeńskim instrumencie didgeridoo. Wzmacniamy w ten sposób mięśnie języka i górnych dróg oddechowych, a tym samym ograniczamy chrapanie.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Fizyka: czy koty są płynem?
Nagrodą została przyznana za badania, inspirowane treściami z serwisu BoredPanda, gdzie stwierdzono, że koty są płynem, bo przyjmują kształt naczynia, do którego wchodzą. Badacze próbowali m.in. wyznaczyć dla kotów liczbę Debory, opisującą płynność różnych substancji.

Dynamika płynów: dlaczego rozchlapujemy kawę
Badania nad jednym z kluczowych problemów pierwszego świata przyniosły rezultaty! Okazuje się, że kawa niesiona w kubku będzie najbezpieczniejsza, gdy będziemy nieść ją idąc do tyłu, co zniweluje rezonans, w jaki wpada płyn.

Obraz
© pexels

Położnictwo: jak puszczać muzykę nienarodzonemu dziecku?
Doświadczenia wykazały, że płód silniej reaguje na muzykę odtwarzaną w pochwie mamy, niż gdy głośnik położony jest na jej brzuchu. W czasie badań wykorzystano specjalny głośnik o nazwie BabyPod.

Ekonomia: krokodyle wzmagają chęć do hazardu
Co skłania ludzi do ryzykownych zachowań w kasynie? Badania wykazały, że czynnikiem wpływającym na pociąg do hazardu może być kontakt z żywymi krokodylami.

Obraz
© pexels

Biologia: gdzie znaleźć samicę z penisem?
Tegoroczne wyróżnienie z dziedziny biologii trafiło do międzynarodowego zespołu, który może pochwalić się odkryciem nietypowych owadów jaskiniowych. Ich samice mają penisy, a samce pochwy.

Anatomia: czy starzy ludzie mają wielkie uszy?
A może to tylko złudzenie? Jednak nie – rzeczywiście mają. Przeprowadzone pomiary wskazują, że – w przeciwieństwie do reszty ciała - uszy rosną przez całe życie, średnio w tempie 0,22 mm na rok.

Obraz
© Pixabay.com

Odżywianie: nietoperze wampiry piją ludzką krew
A nie powinny, bo jak się wydawało badaczom do tej pory, ten konkretny gatunek pije jedynie krew ptaków. Wystarczyło zbadać odchody nietoperzy, by znaleźć w nich ludzkie DNA.

Medycyna: czy ser nas zniesmacza?
Jak się okazuje, niektórzy ludzie odczuwają zniesmaczenie na widok sera. Dowiedziono tego, wykonując serię badań, wykorzystujących zaawansowane metody skanowania mózgu.

Obraz
© Pixabay.com

Procesy poznawcze: bliźniacy nie poznają się na zdjęciach
Problemy z bliźniakami dotyczą nie tylko osób z ich otoczenia. Udowodniono, że bliźniacy jednojajowi mają problem z rozpoznawaniem się na zdjęciach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)