Czy e-sport jest sportem? Wyjaśnienie oraz opis najpopularniejszych dyscyplin.

Czy e-sport jest sportem? Wyjaśnienie oraz opis najpopularniejszych dyscyplin.31.01.2022 12:01
Czy e-sport jest sportem? Wyjaśnienie oraz opis najpopularniejszych dyscyplin.
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

E-sport to branża, która do roku 2009 rozwijała się stosunkowo powoli. Przełom nastąpił po wypuszczeniu słynnej na cały świat gry – League of Legends. Od tego momentu zaczęto organizować pierwsze większe turnieje z udziałem profesjonalnych drużyn. W Polsce "boom" na rozgrywki e-sportowe nastąpił w 2014 roku, kiedy to piątka graczy Virtus Pro sięgnęła w Katowicach po drugiego Majora w historii Counter Strike: Global Offensive. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości czy e sport jest sportem. Sprawdzimy również, jakie gry komputerowe cieszą się największym zainteresowaniem na arenie międzynarodowej.

Czy e sport jest sportem?

Jest to często pojawiające się pytanie, głównie wśród starszych osób, które jeszcze nie do końca ogarniają nowoczesną technologię i panujące trendy. Przejdźmy jednak do samej definicji sportu, która da nam odpowiedź na pytanie, czy e sport jest sportem. Według najpowszechniejszych przypisów sport to aktywność psychofizyczna, która zawiera elementy rywalizacji, obejmuje umiejętności fizyczne oraz wytrenowanie i posiada elementy zabawy. Ponadto teoretycy często w definicjach podkreślają, że dana dyscyplina sportowa musi być uregulowana odpowiednimi zasadami, mieć publiczność i dysponować stabilnym zapleczem oraz instytucjami.

Warto zaznaczyć, że samo granie przez wiele godzin na komputerze lub konsoli nie może być uznane za sport. E-sport dopiero staje się sportem według wszelkich definicji, gdy w grę wchodzi rywalizacja na lokalnym lub międzynarodowym poziomie. Obecnie na świecie organizuje się mnóstwo specjalnych turniejów w różnych tytułach gier. Przykładem mogą być coroczne Mistrzostwa Świata w League of Legends lub turnieje rangi "Major" w CS:GO. E-sport w ciągu kilku lat osiągnął status najchętniej oglądanego sportu wśród młodych osób i najprawdopodobniej trend ten będzie stale rosnąć.

Najpopularniejsze dyscypliny e-sportowe - Strzelanki

E-sport podobnie jak w tradycyjnym sporcie dzieli się na kilka konkurencji. Pierwsza z nich to popularne "strzelanki", czyli FPS (strzelanie w pierwszej osobie). Zaliczamy do nich:


  • Counter Strike: Global Offensive – wieloosobowa strzelanka wyprodukowana przez firmę Valve. W grze biorą udział dwie drużyny złożone z pięciu graczy. Jeden zespół broni się po stronie antyterrorystów, a drugi jako terroryści ma za zadanie podłożyć bombę (pakę) i nie dopuścić rywali do jej rozbrojenia. Po 15 rundach następuje zmiana stron. W CS:GO mamy do dyspozycji różne rodzaje broni, które kupujemy za wirtualną gotówkę zdobywaną podczas rozgrywki. Każdą mapę wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 16 rund,
  • Valorant – gra stworzona przez Riot Games odpowiedzialne m.in. za najpopularniejszą grę na świecie – League of Legends. Premiera odbyła się w czerwcu 2020 roku. Gra jest w dużej mierze porównywana do Counter Strike’a i Overwatcha. Każda drużyna składa się z pięciu graczy, którzy podobnie jak w CS:GO mają wyznaczone pewne zadania. W Valorancie wyróżniamy kilka postaci, które mają specyficzne umiejętności. Można je wykorzystywać bezpośrednio podczas rozgrywki.


Pozostałe popularne gry w tej kategorii to: Overwatch i Call of Duty.

Zawód Typer to najpopularniejsza strona poświęcona tematowi obstawiania. Każdego dnia typy bukmacherskie, które tam się pojawiają, można wykorzystać podczas tworzenia kuponów. Można tam znaleźć analizy redaktorów i graczy interesujących się daną dyscypliną lub ligą. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. rozgrywki e-sportowe, dlatego jeśli się tym interesujesz, możesz spróbować swoich sił. Co miesiąc organizowany jest turniej dla najlepszego typera, który daje szansę na atrakcyjne nagrody.

Kategoria MOBA (multiplayer online battle arena)

Kolejna ważna kategoria w świecie e-sportu to MOBA (multiplayer online battle arena). Pierwszą grą z tej kategorii było League of Legends. Gra stworzona przez Riot Games miała swoją premierę 27 października 2009 r. W LoL-u mamy do dyspozycji kilka trybów. Najpopularniejszy z nich to rozgrywka rankingowa. Gracze po osiągnięciu 30 poziomu mogą zacząć zdobywać coraz wyższe rangi. Mapa League of Legends, czyli Summoner’s Rift składa się z trzech linii i tzw. dżungli. Przed rozpoczęciem potyczki wszyscy zawodnicy uczestniczą w drafcie, w którym każdy uczestnik wybiera swojego bohatera posiadającego specjalne umiejętności. Wygrywa ten team, który jako pierwszy zniszczy bazę przeciwnika (Nexus).

Drugą najpopularniejszą grą z gatunku MOBA jest Dota 2. Gra ze studia Valve ujrzała światło dzienne w wersji oficjalnej 9 lipca 2013 roku. Mecze rozgrywane są w trybie wieloosobowym. Podobnie jak w przypadku League of Legends drużyna składa się z 5 graczy. Celem gry jest zniszczenie głównej twierdzy w bazie przeciwnika.

Pozostałe kategorie gier

  • Gry sportowe (np. FIFA, NHL, NBA, Rocket League),
  • Bijatyki (np. Street Fighter),
  • Gry karciane (np. Hearthstone),
  • Gry akcji multiplayer (np. World of Tanks),
  • Strategia czasu rzeczywistego (np. Starcraft II, Warcraft III).

 

Artykuł sponsorowany
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie