Trwa ładowanie...
d1fc7dw

Częściowe zaćmienie Księżyca już dziś. Wieczorem patrz w niebo!

Zaraz po wschodzie Księżyca, o godzinie 20:20, będzie on częściowo zaciemniony przez cień Ziemi. Najlepszy widok na to zjawisko będą mieli mieszkańcy Polski wschodniej. Bierzcie lornetki, lunety, teleskopy oraz aparaty i róbcie zdjęcia!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Częściowe zaćmienie Księżyca już dziś. Wieczorem patrz w niebo!
(PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d1fc7dw

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy oświetlające go światło słoneczne jest zablokowane przez Ziemię. Dziś będziemy mogli zobaczyć częściowe zaćmienie. W fazie maksymalnej cień Ziemi zakryje Księżyc w 24 procentach. Czyli prawie ćwiartka Księżyca, który jest dziś w pełni, będzie zaciemniona.

Najlepszy widok na to zjawisko będą mieli mieszkańcy wschodniej części kraju. Księżyc zacznie tam wschodzić ok. 20:15, a faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 20:20. Księżyca należy szukać nad samym horyzontem, najlepiej poza miastem, na otwartym terenie, tak, aby nic nie zasłaniało widoku na srebrny glob.

Mieszkańcy centralnej i zachodniej części Polski będą mogli oglądać zaćmienie na poziomie 18-20 procent. Księżyc wyjdzie ze strefy cienia, a częściowe zaćmienie się zakończy o godzinie 21:18. Po tym czasie nastąpi faza półcienowa, która będzie słabo widoczna gołym okiem. Definitywne zakończenie zaćmienia nastąpi o godzinie 22:50.

d1fc7dw

Podziel się opinią

Share
d1fc7dw
d1fc7dw
Więcej tematów