Trwa ładowanie...
dkaez00

Czechy rozbiły siatkę rosyjskich "cyber-szpiegów"

W Czechach działała siatka powiązanych ze sobą firm komputerowych i software'owych, która była wykorzystywana do ataków na inne państwa. Czeskie służby rozbiły siatkę na początku roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czechy oficjalnie poinformowały o rozbiciu cyfrowej siatki szpiegowskiej na terenie swojego kraju.
Czechy oficjalnie poinformowały o rozbiciu cyfrowej siatki szpiegowskiej na terenie swojego kraju. (wikimedia)
dkaez00

Sieć tworzyli rosyjscy obywatele z czeskimi paszportami, a wspomagała ich rosyjska agencja wywiadowcza FSB i rosyjska ambasada w Pradze, która zapewniała finansowanie. Infrastruktura serwerowa w Czechach była wykorzystywana do ataków na kraje Unii Europejskiej i NATO.

Zobacz też: FBI w polskiej chmurze. Dane polskich firm mogą być zagrożone

Do rozbicia siatki doszło na początku tego roku, a w marcu pojawiły się pierwsze przecieki na ten temat. Jednak dopiero teraz informacja został oficjalnie potwierdzona Michala Koudelka, szefa czeskiego wywiadu.

dkaez00

Informacji zaprzecza Rosja. W oświadczeniu dla agencji informacyjnej TASS rosyjska ambasada w Pradze powiedziała, że nie ma nic wspólnego z działaniami wywiadowczymi.

Zobacz też: Jest dramat. Prawie 60 proc. Polaków połknie fake newsy jak ryba haczyk

Według czeskiej agencji wywiadowczej BIS jest to już trzeci przypadek prowadzenia przez Rosję działań w sieci przeciwko Czechom. W 2016 doszło do włamania na serwery ministerstwa spraw zagranicznych i przejęcia 150 skrzynek pocztowych. W tym samym czasie, skrzynki pocztowe tego samego ministerstwa były atakowane przez inną grupę przy pomocy ataków brute force. BIS przypisał oba te ataki rosyjskim grupom Turla (wywodzącej się z FSB) oraz APT28/Sofacy (wywodzącej się z wywiadu wojskowego GRU).

Ataki na czeskie ministerstwo spraw zagranicznych miały się też powtórzyć w 2019 roku.

dkaez00

Podziel się opinią

Share

dkaez00

dkaez00
Więcej tematów