Trwa ładowanie...

Cząsteczki RNA zabiją raka

Grupa naukowców z Northwestern University odkryła cząsteczki RNA, które atakują nowotwór. Jednocześnie usuwają jego geny niezbędne do przeżycia. Badania trwały ponad 8 lat.
Share
komórki rakowe
komórki rakoweŹródło: 123RF.COM
d4kxbmo

Naukowcom udało się trafić w ludzkim genomie na ślad kodu, który pozwala na zabicie dowolnej komórki. Przekształcenie kodu w molekułę RNA potwierdziło teorię. Wtedy badacze wpadli na pomysł, aby wykorzystać te cząsteczki w walce z rakiem.

Najprawdopodobniej mechanizm działał w organizmach już pół miliarda lat temu. Według teorii naukowców, organizmy wielokomórkowe radziły sobie z rakiem w ten sposób, zanim ewolucja stworzyła układy odpornościowe. To trochę samobójczy sposób walki z chorobami, ale za to niesamowicie skuteczny.

Badacze przetestowali już cząsteczki RNA na myszach. Udało się u nich całkowicie powstrzymać rozwój nowotworu, bez żadnych skutków ubocznych. To będzie ogromny przełom w leczeniu raka. Na wejście terapii w życie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, szczególnie, ze nie testowano jej jeszcze na ludziach.

d4kxbmo

Podziel się opinią

Share
d4kxbmo
d4kxbmo
Więcej tematów