Cyfrówka pomoże w leczeniu choroby Alzheimera?

Cyfrówka pomoże w leczeniu choroby Alzheimera?
Źródło zdjęć: © IDG

15.01.2008 13:30, aktual.: 18.01.2008 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z laboratorium Microsoftu w angielskim Cambridge testują cyfrowy aparat fotograficzny SenseCam. Jego przeznaczeniem nie jest jednak wykonywanie zdjęć krajobrazów czy portretów - urządzenie, dzięki funkcji systematycznego fotografowania otoczenia ma za zadanie pomagać ludziom cierpiącym na zaburzenia pamięci.

Pierwsze próby z aparatem rozpoczęto w 2005 r. Urządzenie zaprojektowano tak, aby mogło być wygodnie przenoszone przez użytkownika i aby w tym czasie co 30 sekund wykonywało zdjęcie w niskiej rozdzielczości.

Obraz
© SenseCam (fot. IDG)

Nośnikiem danych urządzenia jest 1-gigabajtowa karta pamięci SecureDigital. Aparat może zapisać na niej do 30 tys. zdjęć w rozdzielczości 640x480 pikseli w jakości VGA. Możliwości te nie wyglądają imponująco w porównaniu z tym, co potrafią nowoczesne cyfrówki, jednak do takiego celu, jak odświeżanie ludzkiej pamięci, wystarczają. Kluczowym problemem wydaje się zapewnienie dobrej jakości zarejestrowanych obrazów. Poszczególne elementy i szczegóły zdjęcia mogą bowiem mieć różne znaczenia dla różnych osób.

30-sekundowy cykl fotografowania zostanie przerwany, jeśli aparat wykryje nagłą zmianę natężenia światła lub ciepła. Urządzenie posiada pasywny czujnik podczerwieni, który wykrywa bliską obecność innych osób. Urządzenie jest łatwe w przenoszeniu. Akumulator, który je zasila, pozwala na ponad 24 godziny pracy. Oprogramowanie do przeglądania plików jest intuicyjne i proste w obsłudze, co ułatwi jego obsługę osobom starszym.

Microsoft nie zamierza wprowadzać aparatu do komercyjnej sprzedaży, będzie jednak wspierał badania naukowe z wykorzystaniem SenseCam. Firma przeznaczyła na ten cel juz 550 tys. dolarów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)