Trwa ładowanie...
CHIP

Cyberprzestępcy chcą okradać użytkowników smartfonów

Aż o 80 proc. zwiększyła się liczba ataków phishingowych na użytkowników smartfonów – tak wynika z badań firmy Experian, zrealizowanych w Wielkiej Brytanii. Pracownicy firmy Eset podkreślają, że powodem takiego wzrostu jest najprawdopodobniej coraz częstsze korzystanie przez posiadaczy urządzeń mobilnych z bankowości internetowej. Ten fakt nie umyka uwadze cyberprzestępców.
Share
Cyberprzestępcy chcą okradać użytkowników smartfonów
Źródło: Marjan Lazarevski / CC
d348v8l

Z badań wynika, że 16 proc. ankietowanych padło ofiarą cyberataków. Najczęściej atakowanym urządzeniem nadal jest komputer (83 proc.). 21 proc. ankietowanych doświadczyło ataku podczas korzystania ze smartfona, a 17 proc. - tabletu. Na podstawie wyników badań można zaobserwować wyraźny wzrost ataków phishingowych na użytkowników komórek. Liczba ta zwiększyła się o 80 proc. w ciągu ostatniego roku.

Pracownicy Esetu uważają, że wzrost liczby ataków jest spowodowany m.in. niskim poziomem zabezpieczenia urządzeń mobilnych. Użytkownicy pamiętają o zabezpieczaniu swoich komputerów – robi tak ponad 90 proc. ankietowanych, jednak tylko 40 proc. użytkowników smartfonów i około połowa użytkowników tabletów korzysta z aplikacji antywirusowych.

- Wzrost liczby cyberataków skierowanych na posiadaczy urządzeń mobilnych ma związek ze wzrostem zainteresowania bankowością mobilną i zakupami online przez użytkowników smartfonów i tabletów. Aby uchronić się przed takimi atakami, warto przyłożyć należytą uwagę do poziomu zabezpieczeń swojego urządzenia – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy Eset.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nokia Lumia 530: testujemy następcę sprzedażowego hitu

d348v8l

Podziel się opinią

Share
d348v8l
d348v8l
Więcej tematów