Ćwierć wieku z Tetrisem

Ćwierć wieku z Tetrisem

04.06.2009 09:30, aktual.: 04.06.2009 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tetris, jedna z najpopularniejszych i najczęściej powielanych gier w historii, obchodzi w tym tygodniu 25. urodziny.

W grze, stworzonej przez rosyjskiego matematyka Aleksieja Pajitnowa w czerwcu 198. r. gracz musi układać i dopasowywać do siebie opadające bloki o różnych kształtach. Nazwa gry pochodzi od słowa 'tetra' (gr. 'cztero-', gdyż bloki/klocki składają się z czterech modułów) połączonego z przyrostkiem -is. A. Pajitnow, przez pierwsze 10 lat po napisaniu Tetrisa nie otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenia (prawa do niej przejęła Radziecka Akademia Nauk, której programista był pracownikiem).
Pierwsza wersja Tetrisa działała na dominującym wówczas IBM PC. Po wydaniu w 198. r. w Stanach Zjednoczonych (przez spółkę Spectrum HoloByte) stała się wielkim przebojem, jednak prawdziwy szczyt popularności osiągnęła dzięki konsoli Nintendo Game Boy.
Tetris wciąż jest powszechnie dostępny w wielu postaciach - niektóre jego wersje świetnie się sprzedają (edycja przygotowana przez Electronic Arts na iPhone'a została uznana przez amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego AT&T najlepiej sprzedającym się tytułem na tę platformę w pierwszym kwartale br.).

Firma Blue Planet Software, dysponująca obecnie prawami do gry, informuje, że Tetris w różnych wersjach i wariacjach został sprzedany w ponad 12. mln. kopii na ponad 30 odrębnych platform. Hank Rogers, prezes Blue Planet tłumaczy popularność gry jej ponadkulturowością. "Gra przekracza bariery językowe. Jest częścią uniwersalnego dążenia do porządku. A ostatecznie, jest to sport dla umysłu, połączenie zabawy i intelektualnej stymulacji".
Powstanie Tetrisa datowane było w przeszłości także na rok 1985.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)