Coraz krótsze działanie baterii? Ukryty sposób na sprawdzenie, co jest nie tak

Coraz krótsze działanie baterii? Ukryty sposób na sprawdzenie, co jest nie tak

Coraz krótsze działanie baterii? Ukryty sposób na sprawdzenie, co jest nie tak
Źródło zdjęć: © Intel Free Press / CC
25.01.2016 14:41, aktualizacja: 25.01.2016 16:30

Przenośny komputer, który kiedyś był w stanie wytrzymać na baterii długie godziny, działa coraz krócej i krócej? Być może rozwiązaniem będzie wymiana akumulatora na nowszy. Ale jak mieć pewność, że przyczyna nie leży gdzie indziej i uchronić się przed niepotrzebnym wydatkiem? Z pomocą przychodzi narzędzie, zaszyte w systemie Windows.

Dość powszechnie znanym faktem jest, że baterie wraz z kolejnymi cyklami ładowania tracą swoją oryginalną pojemność. Korzystające z nich urządzenia działają przez to krócej i krócej, a telefon, tablet czy laptop, który kiedyś pozwalał na bezproblemową pracę w trybie przenośnym, zaczyna zmieniać się w urządzenie stacjonarne. Działa zupełnie w porządku, ale tylko jeżeli pamiętamy o podłączeniu go do prądu. A przecież nie o to chodzi.

W przypadku laptopa istnieje jednak bardzo łatwy sposób na sprawdzenie, czy problem leży w zużytej baterii. Przy okazji można również uzyskać mnóstwo innych ciekawych informacji i statystyk na temat użycia energii. Przywitajcie ukryte w systemie narzędzie powercfg.

Aby uzyskać interesujące was informacje wejdźcie najpierw do linii komend (np. przez kliknięcie przycisku Windows i wpisanie cmd). Z jej poziomu wykonajcie polecenie:

• powercfg /batteryreport (system Windows 8 i późniejsze)
• powercfg /energy (wcześniejsze wersje Windows)

Po minucie oczekiwania w waszym katalogu domowym pojawi się plik html zawierający raport (dokładna informacja o ścieżce dostępu do niego pojawi się w oknie terminala). Otwórzcie go za pomocą przeglądarki.

W tym dość złożonym raporcie najbardziej interesujące będą następujące pozycje w sekcji poświęconej baterii. Przykładowo:

• Pojemność nominalna – 48600
• Ostatnie pełne ładowanie – 36472

W przypadku testowanego przez nas laptopa oznacza to, że bateria, której fabryczna pojemność wynosiła 48600 mWh, podczas pełnego ładowania przyjmuje aktualnie 36472 mWh. Oznacza to spadek wydajności baterii o ok. 25 proc. – w takim wypadku myślenie o wymianie może już być uzasadnione, a zakup nowej baterii spowoduje istotny wzrost czasu działania bez podłączenia do prądu.

Oczywiście im różnica większa, tym potencjalny zysk z zakupu nowego akumulatora bardziej zauważalny.

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)