Trwa ładowanie...
holderName

Chodzisz późno spać? Uważaj na te choroby

Naukowcy zbadali związek dolegliwości alergicznych i oddechowych z nawykami sennymi. Jego wyniki nie pozostawiają wątpliwości. To pierwsze tak szczegółowe badanie tego typu. Naukowcy podkreślają jego znaczenie w dziedzinie leczenia alergii i astmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uważaj na te choroby, jeśli chodzisz późno spać
Uważaj na te choroby, jeśli chodzisz późno spać (Unsplash.com)
holderName

Mówi się, że alergie to choroby XXI wieku. Chyba każdy z nas zna osobę, która cierpi na tę przypadłość. Czasami choroba przechodzi samoistnie, jednak często ciągnie się latami. Walczy się z nią poprzez odczulanie i leczenie farmakologiczne, chociaż może być też inny sposób na poprawę zdrowia.

Masz alergię? Wcześniej kładź się spać

Sugerują to najnowsze badania przeprowadzone przez dra Subhabrata Moitra z Uniwersytetu w Albercie w Kanadzie. Wzięło w nich udział 1684 indyjskich nastolatków w wieku 13-14 lat zamieszkujących Bengal Zachodni w Indiach. Dotyczyło ono przeanalizowania rozpowszechnienia i czynników ryzyka astmy oraz chorób alergicznych wśród młodych osób.

holderName

Jak donosi serwis EurekAlert!, każdy uczestnik badania był pytany o objawy takie jak świszczący oddech, trudności z oddychaniem, kichanie oraz katar. Ponadto dzieci musiały sprecyzować, o której porze dnia odczuwały dolegliwości, kiedy w ciągu doby czuły się zmęczone oraz opisać swoje samopoczucie po przebudzeniu.

  Pixabay
(Pixabay)

Następnie naukowcy zestawili objawy z sennymi nawykami uczestników oraz ich realiami życia, m.in. gdzie mieszkają oraz czy ktoś w ich najbliższym otoczeniu pali papierosy.

Badanie snu nie pozostawia wątpliwości

Nocne marki miały trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia astmy i dwukrotnie częściej mieli objawy alergii niż Ci, którzy zasypiali we wcześniejszych porach. Dr Moitra wskazuje na jednoznaczną, jednak niebezpośrednią korelację.

holderName

Późny sen powoduje zaburzenia działania melatoniny odpowiedzialnej za nocny odpoczynek, a jej poziom z kolei ma wpływ na objawy alergii i podobnych chorób. Oczywiście duże znaczenie ma też jego długość - jeśli jest go za mało, to może ucierpieć nasze zdrowie.

Sen jest niesamowicie ważny nie tylko dla samopoczucia fizycznego, ale także kondycji psychicznej. Naukowcy stwierdzili, że eksperyment jest ciekawy i odgrywa bardzo ważną rolę w badaniach nad astmą i podobnymi dolegliwościami. Planują go powtórzyć w latach 2028 - 2029 na nowej grupie osób, co pozwoliłoby potwierdzić powiązanie późnego snu z objawami dolegliwości oddechowych i alergicznych.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów