W XXI wieku większość informacji przekazywana jest drogą internetową. Rozwijające się technologie pozwalają zminimalizować ilość potrzebnego sprzętu na rzecz rozwiązań wirtualnych. Chmury obliczeniowe są takim właśnie, wirtualnym narzędziem do przechowywania danych, projektowania aplikacji, przekazywania informacji i tworzenia projektów. Rozwiązanie to wypiera tradycyjne nośniki danych i pozwala firmom zmniejszyć nakłady na kosztowny sprzęt.
Jak wybrać dostawcę usług w chmurze?
Rynek cloud computing jest bardzo dynamiczny. Pojawia się coraz więcej firm proponujących usługi w chmurze. Jak zatem wybrać optymalnego dostawcę dla swojej działalności? Jest kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, decydując się na konkretnego dystrybutora. Pierwsze, zasadnicze kryterium to rodzaj prowadzonej działalności. Kompatybilność proponowanego pakietu usług z typem firmy jest o tyle ważna, że rozwijające się biznesy potrzebują nadążających za nimi rozwiązań. Oczywiście zawsze można zmienić dostawcę, natomiast oparta na zaufaniu i sprawdzona relacja ma ogromne znaczenie. Dlatego od początku warto wybrać z uwagą właściwego usługodawcę. Rodzaj chmury (prywatna, publiczna, hybrydowa) i jej model (IaaS, PaaS, Saas) także należy dopasować do profilu własnej organizacji. Będąc na kolejnym etapie wyboru, warto przyjrzeć się sprawom technicznym, takim jak np. aktualizacje oprogramowania. Cenione są te firmy, które przeprowadzają je w sposób niekolidujący z pracą, niemający wpływu na jej przerwanie czy znaczne spowolnienie. Korzystnym rozwiązaniem będzie używanie klasycznych interfejsów do transformacji danych i programowania aplikacji. Usługi chmurowe są wykorzystywane do wielu operacji i projektów. Ich waga dla firmy jest nieoceniona. Bezpieczeństwo gromadzenia i przechowywania danych to jedna z najważniejszych kwestii. Jeśli dostawca posiada certyfikat ISO/IEC 27001, możemy się spodziewać, że proponowane procedury bezpieczeństwa zostały zweryfikowane. Zapoznajmy się z procedurą usługodawcy na wypadek awarii lub wycieku danych. Jego odpowiedzialności i zakresu udzielanej pomocy. Dobrą praktyką będzie na pewno zebranie wywiadu na temat danego dystrybutora. Jeśli firmy o podobnym do naszego, profilu działalności, wystawiają pozytywne opinie o współpracy, warto zwrócić na niego uwagę. Bezpośredni kontakt pozwoli także ocenić jakość relacji, gotowość do świadczenia wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Decyzja (nie)ostateczna
Decyzja o wyborze dostawcy usług w chmurze, nie musi być ostateczna, jednak dobrze przemyślana może stać się pierwszą i ostatnią. Element finansowy jest zawsze brany pod uwagę przy zakupie jakichkolwiek narzędzi pracy. Jednak w tym wypadku wysoka cena niekoniecznie gwarantuje pakiet usług idealny dla naszej działalności. Jest to kwestia ważna, ale nie powinna być decydująca. Priorytetem jest wzajemne dopasowanie, dobry kontakt i bezpieczeństwo pracy.
Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/cloud/uslugi-w-chmurze-jak-wybrac-dostawce/