Chmura elastyczna - czy pokochają ją polscy przedsiębiorcy?

Chmura elastyczna - czy pokochają ją polscy przedsiębiorcy?

Chmura elastyczna - czy pokochają ją polscy przedsiębiorcy?
Źródło zdjęć: © Artykuł sponsorowany
17.11.2016 11:48, aktualizacja: 17.11.2016 12:39

Według danych International Data Corporation z 2015 r., globalne wydatki firm na usługi dostarczane w modelu chmurowym wyniosły aż 32,6 bln dolarów, czyli o 24% więcej niż w roku poprzednim. Tymczasem w Polsce wielu przedsiębiorców podchodzi do cloud computingu ze sporą dozą sceptycyzmu. Czy sytuacja na rodzimym rynku usług IT ulegnie zmianie za sprawą chmury elastycznej?

Do głównych obaw powstrzymujących firmy i organizacje przed korzystaniem z cloud computingu należą kwestie związane z bezpieczeństwem danych oraz kosztownym i ryzykownym procesem migracji. Przeniesienie zasobów do chmury niejednokrotnie zmusza klientów do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem licencji oraz koniecznością przepisywania wykorzystywanych aplikacji. Gotowe, prekonfigurowane pakiety rozwiązań oraz brak możliwości wyboru warstwy sprzętowej, z jakiej korzystamy w ramach chmury – wszystko to sprawia, że przedsiębiorcy wybierają kompromisowe rozwiązania chmurowe, które nie do końca odpowiadają ich potrzebom biznesowym bądź całkowicie rezygnują z możliwości, jakie oferuje cloud computing.

Odpowiedzią na wspominane problemy jest chmura elastyczna, która – zdaniem wielu ekspertów – stanowi kolejny krok na drodze ewolucji rozwiązań cloudowych. Przykładem platformy funkcjonującej w nowym modelu jest Virtual Data Center (VDC) oferowane przez firmę Infomex. Głównym założeniem chmury elastycznej jest pełne dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oznacza to odejście od paczkowanych rozwiązań na rzecz całkowitej elastyczności oraz możliwość konfiguracji każdego elementu infrastruktury. Virtual Data Center pozwala na wykorzystanie dowolnych rozwiązań storage’owych, dowolnego oprogramowania wirtualizacyjnego oraz dowolnego systemu operacyjnego, co znacznie upraszcza proces migracji oraz eliminuje konieczność modyfikowania aplikacji, które przenosimy do chmury. Tak duża elastyczność została osiągnięta dzięki połączeniu tradycyjnych rozwiązań IT z możliwościami, jakie oferuje cloud computing. Z chmury elastycznej mogą skorzystać zarówno ci, którzy preferują macierze enterprise SAN, dostarczane oraz rozliczane w modelu „as a service”, jak również firmy i organizacje poszukujące rozwiązań dedykowanych do obsługi środowisk typu Big Data. Unikatową funkcjonalnością, jaką oferuje Virtual Data Center jest możliwość podłączenia własnych macierzy do oprogramowania chmury. Co ważne zasoby, z których korzystamy w ramach platformy są gwarantowane – VDC nie stosuje tzw. Overbookingu i Oversellingu, czyli rezerwacji oraz sprzedaży większej ilości zasobów, niż oferuje. Moc obliczeniowa, ilość pamięci RAM, pojemność oraz wydajność środowiska – wszystkie parametry usługi są przydzielane dla potrzeb konkretnego użytkownika, gotowe do użytku w dowolnym momencie.

Obraz

Przyjrzyjmy się, jak zbudowane jest Virtual Data Center. Moc obliczeniową oraz warstwę storage’ową platformy tworzą serwery HPE Apollo – każda maszyna tego typu oferuje wydajność 160 low’endowych serwerów. VDC działa w oparciu o software defined storage (SDS), które pozwoliło na wykorzystanie serwerów Apollo do stworzenia niezwykle wydajnej macierzy dyskowej. Architekci VDC zastosowali zasadę potrójnej replikacji danych, którą nazwano „3x3x3” – dane przechowywane są w 3 kopiach, rozproszonych na 3 niezależnych zasobach dyskowych, w trzech różnych fizycznych lokalizacjach! Potrójna replikacja w połączeniu z backupem danych realizowanym poza środowisko chmury sprawia, że rozwiązanie cechuje wysoka dostępność oraz wyjątkowe bezpieczeństwo. Zastosowanie SDS to również gwarancja nieograniczonej skalowalności – aby zwiększyć moc i pojemność całego środowiska, wystarczy dołożyć do niego kolejne serwery.

Bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze elastycznej VDC zwiększa pełna redundancja szkieletu sieciowego rozwiązania – każdy element infrastruktury jest zdublowany. Zastosowanie Oracle Virtualization Network (OVN) oraz fizycznych połączeń sieciowych InfiniBand pozwoliło uzyskać przepustowość na poziomie 2x40 Gbit na sekundę. Użytkownicy VDC korzystają z prawdziwej sieciowej autostrady – mogą błyskawicznie zarządzać swoją infrastrukturą, tworzyć sieci prywatne i publiczne, podłączać swoje środowisko do wielu sieci lub całkowicie odizolować swoje dane od zasobów innych użytkowników. Styk wirtualnej infrastruktury od strony sieci WAN jest chroniony za pomocą redundantnych, sprzętowych urządzeń firewall, IPS oraz WAF.

Obraz

Kolejny poziom zabezpieczeń gwarantuje środowisko, w ramach którego funkcjonuje VDC. Data Center Infomex to jedno z najbezpieczniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce. Jego projekt został opracowany zgodnie z normą TIA-942 w klasie TIER 3 oraz wymogami normy ISO 27001. Redundantna infrastruktura, sprawdzone rozwiązania oraz całodobowe wsparcie Klienta pozwalają zagwarantować dostępność usług na poziomie 99,982% w skali roku.

Oferowana przez Infomex platforma stanowi interesujący wybór dla firm i organizacji, które do tej pory nie odnalazły swojego miejsca w chmurze – wysoki poziom bezpieczeństwa w połączeniu z łatwością wdrożenia to cechy, dzięki którym Virtual Data Center może poważnie namieszać na rynku polskich usług cloudowych.

Infomex uruchamia testy nowego rozwiązania – wejdź na www.chmuraelastyczna.pl i odbierz voucher o wartości 200 pln. Wypróbuj pierwszą polską chmurę elastyczną!
Ilość voucherów dostępnych w promocji jest ograniczona.

Virtual Data Center to pierwsza elastyczna chmura obliczeniowa w Polsce - zobacz, jak powstawała!

Obraz
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)