Trwa ładowanie...

Chiny rozszerzają projekt modyfikacji pogody na teren większy od Indii

Chiny ujawniły plany drastycznego rozszerzenia eksperymentalnego programu modyfikacji pogody na obszar ponad 5,5 mln km kwadratowych, czyli teren 1,5 raza większy od całkowitego obszaru Indii – donosi portal "The Guardian".
Share
Burzowe chmury. Zdjęcie ilustracyjne.
Burzowe chmury. Zdjęcie ilustracyjne.Źródło: Agencja Wschod / Forum, Fot: RM, Agencja Wschod / Forum
d8ndo36

Jak pisze Guardian, "przez sześćdziesiąt lat Chiny wykorzystywały samoloty wojskowe i działa przeciwlotnicze do traktowania chmur jodkiem srebra lub ciekłym azotem w celu zagęszczenia kropelek wody do tego stopnia, że padały one jak śnieg lub deszcz".

Technologię tę stosowano głównie na szczeblu lokalnym w celu łagodzenia suszy lub oczyszczania nieba przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak Igrzyska Olimpijskie w 2008 r. lub 70. rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej w październiku ubiegłego roku.

Czytaj też: Chiny testują nowy silnik. Pozwala dotrzeć w 2 godziny w dowolne miejsce

d8ndo36

Hydroinżyniera nieba

Proponowane rozszerzenie ma jednak skalę, która może mieć wpływ na regionalne wzorce pogodowe. Długoterminowy plan przewiduje, że do 2035 r. możliwości kraju w zakresie modyfikacji pogody osiągną poziom "zaawansowany" i skoncentrują się na rewitalizacji regionów wiejskich, odbudowie ekosystemów i minimalizacji strat spowodowanych klęskami żywiołowymi.

Zobacz też: Nowa normalność dla branży IT: nowe horyzonty, nowe rynki i cyfrowa rewolucja

Guardian informuje, że chińscy naukowcy pracują m.in. nad ambitnym planem "Tianhe" ("podniebnej rzeki") polegającym na przekierowaniu pary wodnej na północ z dorzecza Jangcy do dorzecza rzeki Żółtej, gdzie stałaby się ona opadem deszczu.

Ta próba hydroinżynierii nieba może złagodzić niedobory wody na suchej północy Chin, ale jednocześnie pogłębić problemy w południowo-wschodniej Azji i Indiach, jeśli wpłynie na przepływ rzek Mekong, Salween lub Brahmaputry.

Czytaj też: Chiny planują wystrzelić bezzałogową sondę na Księżyc. Powód? Skały

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8ndo36

Podziel się opinią

Share
d8ndo36
d8ndo36
Więcej tematów