Chiński malware zaatakował 85 milionów urządzeń na całym świecie

Chiński malware zaatakował 85 milionów urządzeń na całym świecie

Chiński malware zaatakował 85 milionów urządzeń na całym świecie
Źródło zdjęć: © Heather / Flickr.com
08.07.2016 14:20, aktualizacja: 09.07.2016 22:51

Nowe zagrożenie dla naszych telefonów to HummingBad, chiński malware, który swoim twórcom przynosi 300 tysięcy dolarów miesięcznie. Jeśli okaże się, że padliście jego ofiarą mamy dobrą wiadomość – można się go łatwo pozbyć.

Co to jest HummingBad

Izraelska firma CheckPoint zajmuje się bezpieczeństwem. To właśnie ona w lutym tego roku wpadła na ślad HummingBad. To złośliwe oprogramowanie, które na urządzeniach mobilnych instaluje rootkita, przez co osoby z zewnątrz mogą zyskać dostęp do naszych telefonów. HummingBad nie jest jednak wykorzystywany do przejmowania kontroli nad naszymi urządzeniami (a przynajmniej jeszcze nie jest...), używany jest za to jako maszynka do zarabiania pieniędzy. Otóż oprogramowanie może samo instalować aplikacje na naszym smartfonie, a potem wyświetlać w nim reklamy. To właśnie zysk z nich szacowany jest na 30. tysięcy dolarów miesięcznie.

Piotr Zalewski z biura prasowego Google przyznaje, że problem jest im znany:

_ - Od dawna znamy tę stale rozwijaną grupę szkodliwego oprogramowania i nieustannie ulepszamy nasze systemy, które wykrywają tego typy ataki. Aktywnie blokujemy instalacje zainfekowanych aplikacji by użytkownicy i ich dane pozostały bezpieczne. _

Jakich państw problem dotyczy przede wszystkim?

Obraz
© Zasięg malware'u HummingBad (fot. CheckPoint)

HummingBad rozprzestrzenił się zwłaszcza w Azji. Ale i polskie urządzenia zostały nim dotknięte. HummingBad infekuje zwłaszcza urządzenia z Androidem –. KitKat (50%), Jelly Bean (40%), Lolipop (7%), Ice Cream Sandwich (2%), Marshmallow (1%).

Jak sprawdzić, czy HummingBad jest na waszym telefonie?

To proste –. wystarczy zainstalować aplikację antywirusową, na przykład ZoneAlarm, Avast albo AVG. Przeskanujcie telefon. Jeśli HummingBad nie zostanie na nim znaleziony, to świetnie. Jeśli zostanie, to można próbować go usunąć, ale – jak informuje CNET – najpewniejszym sposobem będzie przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.

_ Joanna Sosnowska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)