Chińczycy pokochali iPhone'a 6

Chińczycy pokochali iPhone'a 6
Źródło zdjęć: © John Karakatsanis / CC

11.05.2015 13:12, aktual.: 11.05.2015 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple wysunął się na prowadzenie w wyścigu o dominację na chińskim smartfonowym rynku - jednym z najważniejszych na świecie. To szczególnie ciekawe dlatego, że do tej pory Chińczycy preferowali rodzime produkty.

Chiny do tej pory były bardzo chłonnym rynkiem jeżeli chodzi o elektronikę użytkową. Coraz szybsze bogacenie się obywateli tego kraju skutkowało coraz większą konsumpcją dóbr. Wygląda jednak na to, że rynek ten jest bliski nasycenia. Przynajmniej jeżeli chodzi o smartfony.

Po raz pierwszy od sześciu lat liczba sprzedanych smarfonów zmalała zamiast wzrosnąć. Konkretniej o 4,3 proc, porównując ostatni kwartał z analogicznym rok temu, co oznacza o 5 milionów smartfonów sprzedanych mniej.

Z tego trendu wyłamuje się Apple, który dzięki znakomitym iPhone 6 i iPhone 6 Plus odnotował na chińskim rynku wzrost, sprzedając w pierwszym kwartale bieżącego roku w 14,5 miliona smartfonów i osiągając 14,7-procentowy udział na tamtejszym rynku. Rok temu sprzedał tam "tylko" 8,9 miliona smartfonów, kontrolując 8,7 proc. rynku.

Na drugim miejscu uplasowała się firma Xiaomi z 13,7-procentowym udziałem. Dalsze miejsca w rankingu zajmują Huawei, Samsung i Lenovo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)