Trwa ładowanie...
ycipk-49ir1z

CES 2016: 170 cali telewizora UHD! ...i nie tylko

Jedni mówią, że małe jest piękne, a drudzy, że rozmiar ma znaczenie. Samsung z pewnością wierzy w to drugie i na targach CES 2016 w Las Vegas pokazał <u>największy na świecie</u> telewizor SUHD – mierzy on aż 170 cali. To jednak nie koniec telewizyjnych nowości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CES 2016: 170 cali telewizora UHD! ...i nie tylko
(Wirtualna Polska)
ycipk-49ir1z

170-calowy panel Samsunga to oczywiście konstrukcja oparta o technologię Quantum Dot, która odznacza się bardzo dobrą kolorystyką, wysoką jasnością i wyjątkowo dobrą szczegółowością obrazu. Jak przystało na produkt z roku 2016, wyświetla on obraz w jakości 4K. Tego telewizora raczej nie zobaczymy w sklepach (cena będzie kosmiczna!) i jest to pewnego rodzaju manifestacja siły Samsunga – _ patrzcie co potrafimy _. Podobnie ma się z zaprezentowanym na targach sprzętem potrafiącym wyświetlać obraz w jakości 8K.

(fot. Wirtualna Polska)
Podziel się

Producent pokazuje, że posiada technologię i zasoby, aby wyprodukować taki sprzęt, jednak jego droga do sklepowych półek jest bardzo daleka. Pamiętajmy, że dopiero wiosną tego roku doczekamy się pierwszego Blu-Raya 4K! Zanim pojawią się materiały dostępne w 8K wiele wody w Wiśle jeszcze upłynie. Co ważne, Samsung rozsądnie ustalił cenę swojego odtwarzacza na polskim rynku – będzie ona wynosiła około 2000 zł.

ycipk-49ir1z
(fot. Samsung Pressroom)
Podziel się

Dla polskiego konsumenta dużo ważniejsze są dwie inne informacje. Po pierwsze, wszystkie telewizory Samsunga na rok 2016 otrzymały certyfikat UHD Premium, który został oficjalnie ogłoszony przez UHD Alliance zaledwie dzień wcześniej. Oznacza to, że wszystkie telewizory musiały spełnić bardzo restrykcyjne normy dotyczące takich parametrów jak rozdzielczość ekranu, funkcja HDR, współczynnik maksymalnej jasności, poziomy czerni oraz gama kolorów. Po drugie, do każdego nowego telewizora ma być dodawana specjalna przystawka, która umożliwi sterowanie przeróżnymi gadżetami z kategorii IoT (Internet Rzeczy). Mowa tutaj np. o sensorach otwierających drzwi, mierzących sen i wielu, wielu innych gadżetach. Co prawda podczas konferencji nie sprecyzowano dostępności tej oferty globalnie, jednak ustami przedstawicieli firmy padło wyraźne stwierdzenie „_ do każdego telewizora sprzedawanego w roku 2016 ”. Oby nie było tak, że za kilka dni okaże się, że nikt na konferencji nie zauważył malutkiej gwiazdki, która mówiła
owszem, do każdego ale w USA i to tylko do każdego, powyżej 1000 USD _”.

(fot. Samsung Pressroom)
Podziel się

Polskich użytkowników ucieszy także odświeżona aplikacja SmartHUB, czyli innymi słowy odświeżone funkcje SmartTV. Aplikacje od teraz będą wyświetlane na dole ekranu (tak jak np. w systemie WebOS u LG), a skróty do ulubionych funkcji będą pokazywały ich zawartość, zanim je uruchomimy. Rozbudowano także możliwość sterowania pilotem od telewizora innych urządzeń np. konsoli Xbox One.

ycipk-49ir1z

Pojawiła się też nowa seria telewizorów o oznaczeniu KS9500 (w Europie KS9000). Niestety, będzie to droga seria i póki co najwyższa dostępna w Polsce. Co w środku? Oczywiście technologia Quantum Dot (choć to dokładnie to samo, co promowana w roku 201. nazwa „nanokryształy”), 10-bitowy panel, wparcie dla HDR, rozdzielczość UHD i oczywiście wygięty ekran.

_ Z Las Vegas: Jarosław Babraj / SŁK _

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-49ir1z

ycipk-49ir1z
ycipk-49ir1z