CES 2015: Przyszłość elektroniki ubieralnej według Intela

CES 2015: Przyszłość elektroniki ubieralnej według Intela08.01.2015 09:15
CES 2015: Przyszłość elektroniki ubieralnej według Intela
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Intel poinformował o postępach technologicznych oraz inicjatywach, które wpłyną na sposób, w jaki używamy elektroniki. Wśród zapowiedzi znalazł się moduł Intel Curie o wielkości guzika do zastosowania w rozwiązaniach typu wearable, przedstawiono ponadto nowe zastosowania dla kamer Intel RealSense, obejmujące roboty, latające drony oraz grafikę 3D. Zaprezentowano także nową, szeroko zakrojoną inicjatywę „Diversity in Technology”, która obejmuje 300 milionów USD inwestycji w zwiększenie różnorodności wśród pracowników Intela i całej branży technologicznej.

Prezes Intela, Brian Krzanich, oznajmił to podczas swojego wystąpienia na targach International Consumer Electronics Show 2015. Poinformował również o współpracy nad urządzeniem wearable z firmą Oakley, liderem branży okularów sportowych. Opowiedział ponadto o współpracy HP w zakresie druku 3D, a także o True Key — nowej, wieloplatformowej aplikacji od Intel Security, która wykorzystuje rozpoznawanie rysów twarzy czy linii papilarnych do łatwiejszego i bezpieczniejszego logowania.

Rewolucja urządzeń wearable

Krzanich ujawnił plany modułu Intel Curie, opartego na miniaturowym układzie SoC, stworzonym specjalnie dla rozwiązań wearable. Urządzenie ma pojawić się w drugiej połowie tego roku i będzie zawierać układ SoC Intel Quark SE, Bluetooth o niskim poborze mocy, czujniki i moduł ładowania akumulatora.

Wspomniano również o wielu produktach i inicjatywach, rozwijanych we współpracy z firmami modowymi, sportowymi i lifestyle'owymi. To m.in. Basis Peak, Fossil Group, Luxottica Group, MICA i Opening Ceremony czy SMS Audio.

Intel i Oakley ogłosiły strategiczną współpracę nad urządzeniami wearable. Oakley jest pierwszą firmą należącą do Luxottica Group, z którą Intel pracuje nad stworzeniem okularów z inteligentną technologią. Podczas wystąpienia do Briana Krzanicha dołączył Colin Baden, CEO Oakleya, który powiedział, że firmy wspólnie tworzą inteligentny produkt, który będzie dostępny w tym roku i pomoże sportowcom w osiąganiu najlepszych wyników.

288772794232551571
Źródło zdjęć: © Intel Curie (fot. Materiały prasowe)

Krzanich opowiedział ponadto o Nixie —, pierwszej kamerze wearable, która lata. Nixie spoczywa na nadgarstku jak bransoletka, a na zawołanie rozwija się i wzbija do lotu, by wykonać najlepsze zdjęcie swego właściciela. Krzanich zaprosił na scenę twórców Nixie, Christopha Kohstalla i Jelenę Jovanovic, by wspólnie opowiedzieć o konkursie „Make it Wearable” i przedstawić możliwości, jakie ta rywalizacja oferuje wynalazcom i przedsiębiorcom. Brian Krzanich i twórcy Nixie zapozowali do pierwszego powietrznego zdjęcia, wykonanego przez to urządzenie. Krzanich ujawnił także, że w tym roku Intel ponownie będzie sponsorem „Make it Wearable”.

Wspieranie różnorodności w branży technologicznej

Podczas swojego wystąpienia na CES Brian Krzanich ogłosił również inicjatywę „Diversity in Technology”. Zgodnie z jej założeniami pojawią się nowe cele w zatrudnianiu pracowników, tak by do roku 2020 zmniejszyły się dysproporcje w liczbie zatrudnionych mężczyzn i kobiet oraz przyjmowano do pracy więcej przedstawicieli mniejszości, które obecnie są niedostatecznie reprezentowane. Plan ten zostanie wdrożony również na stanowiskach kierowniczych.

Intel planuje również zainwestować 300 milionów USD w pomoc w stworzeniu kuźni talentów, wyłaniającej inżynierów i informatyków spośród kobiet i przedstawicieli mniejszości, w aktywne wspieranie zatrudniania większej liczby kobiet i niedostatecznie reprezentowanych mniejszości oraz w finansowanie programów wspierających bardziej sprawiedliwą strukturę zatrudnienia w branży nowych technologii i gier.

Forma planuje też współpracować z kilkoma branżowymi partnerami w celu wspierania, rozszerzenia lub tworzenia nowych programów dla tej inicjatywy, w tym z organizacjami takimi jak International Game Developers Association, E-Sports League, National Center for Women in Technology, CyberSmile Foundation, Feminist Frequency i Rainbow PUSH. Firma planuje również pogłębić swoje zaangażowanie w programy edukacyjne na poziomie szkół podstawowych, ukierunkowane na zaniedbane obszary nauki, oraz rozszerzyć współpracę z uczelniami wyższymi, kształcącymi inżynierów i informatyków.

Większa wygoda dla użytkowników

Dotychczas ludzka interakcja z komputerami odbywała się z użyciem ekranu, klawiatury i myszy. Krzanich przedstawił kilka nowych technologii i użytecznych aplikacji, które mają uwolnić użytkowników od kabli oraz haseł. Zademonstrował szereg funkcji, które znajdą się w rozmaitych produktach pod koniec roku, m.in. True Key, nową aplikację wieloplatformową od Intel Security, mającą uporać się z problemem haseł. Aplikacja True Key wykorzystuje rozpoznawanie rysów twarzy czy linii papilarnych do łatwiejszego i bezpieczniejszego logowania. True Key obsługuje systemy iOS, Android, Windows, Mac oraz wszystkie popularne przeglądarki. Będzie także instalowana na urządzeniach HP oraz Lenovo, jak również jako część pakietu McAfee LiveSafe w najbliższych miesiącach. Dostęp do True Key można uzyskać na stronie www.truekey.com.

Krzanich poinformował również o nowych partnerstwach dotyczących technologii bezprzewodowego ładowania, zawartych z firmami Hilton, Jaguar Land Rover, San Francisco International Airport oraz Marriott. W ramach tej współpracy planowane są prace pilotażowe, rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie ładowania bezprzewodowego - na przykład Marriott zamierza pilotażowo zaoferować bezprzewodowe ładowanie w hotelach swych marek JW Marriott, Marriott, Renaissance, Courtyard i Residence Inn.

CEO Intela opowiedział także o kamerach Intel RealSense, których nowe zastosowania można znaleźć w coraz większej liczbie urządzeń 2 w 1, tabletów, notebooków oraz komputerów all-in-one, w tym wielu wyposażonych w nowe procesory Intel Core piątej generacji, dostępne w bieżącym kwartale.

288772794233141395
Źródło zdjęć: © Intel Core piątej generacji (fot. Materiały prasowe)

Następnie Krzanich zaprosił na scenę Diona Weislera, wiceprezesa Printing and Personal Systems w HP. Weisler opowiedział, jak HP pracuje nad ekosystemem „mieszanej rzeczywistości” i oznajmił, że procesor Intel Core i7 będzie podstawą przyszłej technologii HP Multi Jet Fusion, opracowanej w celu wyeliminowania istotnych luk w szybkości, jakości i kosztach. Weisler powiedział, że większa wydajność technologii Intela jest kluczem do wykorzystania pełni potencjału druku 3D.

Inteligentne rozwiązania w każdym miejscu

Krzanich zwrócił uwagę na kilka obszarów, w których rozkwit inteligentnych rozwiązań komputerowych pomaga zmienić codzienne życie. Zaprezentował praktyczne przykłady robotów oraz dronów i opowiedział, jak kamery Intel RealSense mogą zapewnić intuicyjne mechanizmy unikania kolizji oparte na analizie obrazu, dzięki którym rozwiązywane są bardziej złożone problemy. Na przykład firma Ascending Technologies zamierza użyć kamer Intel RealSense do stworzenia inteligentnych i bezpieczniejszych dronów wielowirnikowych, natomiast iRobot współpracuje z Intelem nad wykorzystaniem tej technologii w inteligentnych, zautomatyzowanych urządzeniach.

CES (Consumer Electronics Show) to najważniejsze targi elektroniki i nowych technologii na świecie. Odbywają się od 1967 roku i nieprzerwanie gromadzą największych producentów ze wszystkich liczących się na rynku dziedzin. Dzielą się oni swoimi nowymi osiągnięciami, prezentują produkty, które w najbliższym czasie trafią na rynek i przedstawiają plany na dalszą przyszłość. Impreza, aktualnie odbywająca się w Los Angeles, pomaga przewidzieć to, jak świat technologii będzie wyglądał przez najbliższy rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)