Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku na Street View

Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku na Street View

Centrum Nauki Kopernik, Zamek Książ oraz Zamek w Kórniku na Street View
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.04.2014 09:33, aktualizacja: 15.04.2014 15:02

Centrum Nauki Kopernik, wnętrza Zamku Książ oraz Zamku w Kórniku są od dzisiaj dostępne na Mapach Google w ramach usługi Street View. To pierwsze trzy miejsca w Polsce, w których zespół Google wykonywał panoramiczne zdjęcia specjalnie skonstruowanym pojazdem - wózkiem Street View.

Zespół Google Street View przy pomocy specjalnego wózka sfotografował w 201. r. trzy miejsca w Polsce: wnętrza najnowocześniejszego obiektu popularyzującego naukę - Centrum Nauki Kopernik, a także zabytkowe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Kórniku.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie inspiruje i zachęca do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata. Internauci mogą zwiedzić na Mapach Google wystawy CNK, takie jak: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Bzzz!, Re: generacja, Teatr Robotyczny, Teatr Wysokich Napięć, czy kopernikowskie laboratoria: chemiczne, biologiczne, fizyczne oraz pracownia robotyczna.

Od dzisiaj również dwa zamki odkrywają przed internautami swoją historię. Na Street View można zobaczyć najstarsze pomieszczenia Zamku Książ przebudowane podczas II wojny światowej, sale zamkowe, a także przepiękne salony barokowe, np.: Salon Zielony, czy reprezentacyjną Salę Maksymiliana. Kolejny udostępniony obiekt to Zamek w Kórniku, który jest nie tylko siedzibą biblioteki rodowej Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk, ale także wspaniałym obiektem architektonicznym, mieszczącym w swych wnętrzach muzeum.

Trolley (wózek), specjalny pojazd Street View, powstał dzięki grupie rozmiłowanych w sztuce pracowników Google, którzy bardzo chcieli, aby na Street View pojawiły się zdjęcia muzeów z całego świata. Google opracował więc system, który z łatwością mieści się w muzealnych drzwiach i może lawirować pomiędzy rzeźbami i innymi obiektami. Wszystkie niezbędne urządzenia umieszczone zostały na ramie: pchanym wózku z zamontowanym systemem aparatów. Dzięki niemu zgromadzone zostały zdjęcia nie tylko z muzeów, ale także z innych krytych obiektów, takich jak Biały Dom, Wieża Eiffela czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Tokio oraz wnętrz wielu innych znamienitych obiektów.

Google Street View uruchomiono w maju 200. r., początkowo tylko dla pięciu miast w Stanach Zjednoczonych. Dziś dzięki dziesiątkom milionów wykonanych zdjęć Street View, internauci mogą odbyć niezwykłą podróż do najciekawszych i najtrudniej dostępnych miejsc w 50 krajach, na 7 kontynentach. Przygotowanie fotografii Street View to duże przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. W ciągu ostatnich 7 lat, zaprojektowano wiele pojazdów do wykonywania panoramicznych zdjęć w formacie 360 stopni na Mapach Google. Wśród nich jest trójkołowiec trike (rower z wbudowanym systemem aparatów cyfrowych, dzięki któremu możliwe stało się fotografowanie m.in. parków), skuter śnieżny snowmobile, specjalny aparat fotograficzny ze statywem (pomocny przy robieniu zdjęć wnętrzom firm – zdjęcia firmowe), a także plecak trekker (po raz pierwszy użyty w czasie pieszych wędrówek po Wielkim Kanionie i Wenecji) oraz wózek trolley, który z łatwością mieści się w muzealnych drzwiach i lawiruje pomiędzy rzeźbami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)